Ostatnio pisaliśmy o tym, że rząd dystrybuuje do szkół jodek potasu na wypadek zagrożenia nuklearnego. Choć to prewencyjne środki, wielu Polaków wpadło w panikę. Sporo osób na własną rękę kupuje ten lek. Jednak trzeba być ostrożnym – wybierajmy tylko sprawdzone źródła, oficjalne apteki i medykamenty z odpowiednią zawartością substancji czynnej.
Kto może zażywać jodek potasu?
Jodek potasu może być stosowany nawet przez bardzo małe dzieci, noworodki i niemowlęta, osoby dorosłe oraz przez kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią. Jak działa? Jodek potasu wypełnia tarczycę do tego stopnia, że nie będzie już miejsca na wchłonięcie radioaktywnego jodu.
Skąd wziąć jodek potasu?
W przypadku wystąpienia katastrofy nuklearnej, np. w wyniku awarii elektrowni atomowej, Minister Zdrowia może zarządzić dyspozycję do wydawania leków z jodkiem potasu. To jodek potasu w dawce 65 mg, który zawiera 50 mg jodu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Lek będzie wydawany bezpłatnie, bez recepty, z aptek ogólnodostępnych, a nawet ze szkół.
Jodek potasu – dawkowanie podczas zagrożenia promieniowaniem
- Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż. 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu).
- Dzieci od 3 do 12 r.ż. 1 tabletka (50 mg jodu).
- Dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r.ż. 1/2 tabletki (25 mg jodu).
- Noworodki 1/4 tabletki (12,5 mg jodu).
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią 2 tabletki (100 mg jodu).
Kiedy przyjmować jodek potasu?
Jodek potasu przyjmuje się tylko i wyłącznie po usłyszeniu odpowiedniego komunikatu z oficjalnych stron rządowych za pośrednictwem radia lub telewizji. Najlepiej przyjąć go do 2 godzin po ekspozycji na radioaktywne promieniowanie. Podanie leku nawet do 8 godzin po katastrofie również pomaga.
Jodek potasu zapobiega wchłonięciu jodu radioaktywnego przez tarczycę – lek blokuje tarczycę przed wchłanianiem promieniowania, co w przyszłości zmniejsza ryzyko wystąpienia raka tarczycy spowodowanego napromieniowaniem.
Efekty niepożądane
Wymioty, biegunka, ból brzucha, wysypka i obrzęk ślinianek, reakcje alergiczne, ból głowy, wole, a nawet depresja – oto możliwe skutki uboczne stosowania jodku potasu.
Jodek potasu – kiedy niebezpieczny?
Lek z jodkiem potasu dostępny jest w aptece na receptę (kosztuje nieco ponad 20 zł), ale w przypadku zagrożenia będą dostępne darmowe dawki specyfiku. Na rynku można kupić suplementy w odpowiedniej dawce, których cena kształtuje się na poziomie ok. 60-100 zł.
Uwaga! Przyjmowanie tego leku niezgodnie ze wskazaniami lekarza i na własną rękę jest dużym zagrożeniem dla zdrowia!
Angelika Drygas
Fot. envato elements