StoryEditorSezon na ogórki

Jak zrobić twarde i chrupkie ogórki małosolne? Pożyteczne rady i przepis

Ogórki małosolne to wyjątkowa przekąska! Pięknie pachną, świetnie smakują a do tego można się nimi cieszyć o wiele szybciej niż równie popularnymi ogórkami kiszonymi. Co zrobić, żeby ogórki małosolne miały odpowiednią chrupkość i twardość? Jakie są triki na robienie tych przetworów?

Czym się różnią ogórki kiszone od małosolnych? 

Ogórki kiszone oraz ogórki małosolne to przysmaki, które smakują inaczej od siebie. Jednak z technicznego punktu widzenia są niemal tym samym! Przygotowuje się je w dokładnie identyczny sposób. Małosolne od kiszonych odróżnia tylko krótszy czas fermentacji. Są one gotowe już po 2-3 dniach, podczas gdy dla kiszonych minimum to 7-10 dni. 

Jakie ogórki wybrać na małosolne? 

Ogórki do zapraw powinny pochodzić z własnego ogródka lub od sprawdzonego dostawcy. Musimy bowiem mieć pewność, że nie zostały przenawożone - nadmiar składników odżywczych może szkodzić przy fermentacji! Do ogórków małosolnych dobrze sprawdzą się te niewielkie, o jasnozielonej skórce. Dobrze, by były jędrne i kruche – po wygięciu powinny pękać. Jeżeli są przywiędłe od upału, można zalać je zimną wodą i odstawić na godzinę lub dwie. W ten sposób nie tylko przywrócimy im świeżość, ale też pozbędziemy się części zabrudzeń oraz będziemy mieli większą pewność, że ogórki po fermentowaniu będą twarde. 

Czy ogórki na małosolne trzeba nakłuwać? 

Niektóre poradniki podają, by ogórki, z których chcemy otrzymać małosolne, nakłuć wykałaczką przed włożeniem do słoika. To jednak błędna droga! Przez nakłucia z ogórków ucieknie woda, która jest potrzebna, by pozostały chrupkie i nie miały dziur w środku. To szczególnie istotne, jeżeli planujemy część danej partii zostawić do zakiszenia. 

Przeczytaj także: Dlaczego ogórki kiszone są puste w środku i jak tego uniknąć? Poznaj triki na kiszenie ogórków!

Zalewanie ogórków gorącą wodą 

Poradniki przygotowywania doskonałych przetworów z ogórków różnią się od siebie w kwestii tego, czy należy zalewać je ciepłą czy zimną wodą. Przy nastawianiu słoików z małosolnymi można wybrać pierwszą opcję. Cieplejsza zalewa przyspieszy fermentację. Jeżeli jednak szykujemy przetwory na zimę, ogórki można zalać chłodną wodą, by fermentacja przebiegała spokojniej i zawartość słoika nie uległa zepsuciu. 

Jakie przyprawy do ogórków małosolnych? 

Bardzo ważną sprawą jest dobór przypraw do ogórków małosolnych. Czasem nie warto eksperymentować: niektóre przyprawy mogą sprawić, że ogórki staną się gorzkie, a nawet zgniją! Z tej przyczyny najlepiej zostać przy klasycznych dodatkach: czosnku, koprze i chrzanie. Nie tylko nadadzą ogórkom małosolnym specyficzny smak, ale również zapobiegną mnożeniu się szczepów bakterii, które mogłyby zakłócić fermentację. 

Przepis na doskonałe ogórki małosolne 

Składniki

  • 1,5 kg świeżych ogórków gruntowych, 
  • 0,5 dużej główki czosnku, 
  • 3-4 gałązki kopru, 
  • 10 cm korzenia chrzanu, 
  • 3-4 liście laurowe, 
  • 2 łyżki soli, 
  • 2 litry wody. 

Przygotowanie

Ogórki dokładnie umyj, a następnie ciasno ułóż w słoikach lub w kamiennym bądź ceramicznym naczyniu, dbając jednak o to, by ich nie uszkodzić. Obrany i pokrojony chrzan umieść pomiędzy ogórkami, dodaj też liście laurowe, po kilka ząbków czosnku oraz łodygi kopru. W osobnym naczyniu zagotuj wodę z solą. Poczekaj, aż trochę ostygnie, ale wciąż będzie ciepła i zalej ogórki w taki sposób, by nie wystawały nad wodę. Zakręć słoiki lub przykryj je gazą, obwiązaną sznurkiem bądź gumką recepturką. Ogórki bez zakrętki sfermentują szybciej. Małosolne będą gotowe po 2-3 dniach.

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 20:39