StoryEditorZdrowie z natury

Poznaj przepis na nalewkę z lipy. Na co pomoże lipówka?

Zdrowotne właściwości lipowego miodu czy herbaty z suszonych kwiatów lipy są powszechnie znane. Z darów tego drzewa można jednak zrobić również pyszną nalewkę, która też wspomoże zdrowie. Jeszcze nie jest za późno, by ją nastawić! Jak to zrobić? Jakie właściwości ma lipówka?

Nalewka z lipy – na co pomaga? 

W chłodne jesienne i zimowe wieczory kubek pachnącej herbaty z lipy to zbawienie – pomaga się rozgrzać, zwalcza pierwsze objawy przeziębienia. W podobny sposób działa także lipowa nalewka. Kieliszek tego trunku pomoże złagodzić stany zapalne w organizmie, może też zadziałać przeciwbólowo. Szczególnie przyda się, gdy przeziębienie zaatakuje górne drogi oddechowe, bo działa ochronnie na błony śluzowe. Kiedy pojawi się męczący kaszel, można spróbować go doraźnie złagodzić lipówką lub herbatą z lipy. 

Nalewka lipowa pomaga także organizmowi w walce z cholesterolem. Może ona zapobiegać powstawaniu i odkładaniu się blaszki miażdżycowej w ścianach naczyń krwionośnych. Podwyższone stężenie cholesterolu we krwi to zatem wskazanie, by sięgnąć po lipówkę. 

Przeczytaj także: Susz z lipy - kiedy go zbierać i na co pomaga? 

Ile nalewki z lipy można wypić na raz? 

Ciesząc się wieloma zdrowotnymi właściwościami lipówki nie możemy zapomnieć, że jest to napój alkoholowy. Nie wolno więc z nim przesadzać. Zalecaną leczniczą dawką jest nie więcej niż 30 kropel nalewki z lipy dziennie. Powyżej tej dawki wpływ napoju na organizm może być niekorzystny

Ze względu na to, że lipówkę robi się na alkoholu, z jej działania nie mogą korzystać kobiety w ciąży oraz dzieci i młodzież. Jest niewskazana także dla osób z niewydolnością serca oraz uczulonych na lipę. 

Przepis na lipową nalewkę 

Składniki: 

  • 300 g kwiatów lipy, 
  • 500 ml wódki 40 proc., 
  • 300 ml spirytusu 95 proc., 
  • 200 ml wody, 
  • 500 ml płynnego miodu lipowego, 
  • sok z jednej cytryny. 

Przygotowanie

Świeże kwiatostany lipy dokładnie przebierz, usuń przekwitnięte kwiaty oraz łodyżki. Rozłóż je na płasko na pergaminie i odłóż na około godzinę, by pozbyć się ewentualnych owadów. Po tym czasie delikatnie opłucz kwiaty i umieść je w dużym słoju. Miód rozpuść w wodzie, następnie połącz wodę z wódką i spirytusem. Tak przygotowanym płynem zalej kwiaty lipy. Dodaj sok wyciśnięty z jednej cytryny, szczelnie zamknij słój i odstaw go na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Co 2-3 dni potrząsaj delikatnie słoikiem. 

Po upływie dwóch tygodni zlej nalewkę, odciśnij kwiaty lipy i przefiltruj płyn. Odstaw jeszcze na 2-3 tygodnie, a następnie rozlej do butelek. Najlepiej smakuje po upływie około pół roku. 

Uwaga: jeszcze lepszy efekt można uzyskać, przygotowując z wyprzedzeniem miodową bazę dla nalewki. Należy to zrobić trzy tygodnie przed planowanym zbieraniem kwiatów lipy. Wówczas rozpuszczamy miód w wodzie, dodajemy spirytus i odstawiamy miksturę w chłodne miejsce. Co 3-4 dni należy potrząsać naczyniem z płynem. Tak przygotowaną bazą zalewamy świeże lipowe kwiaty.

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 23:43