Kiedy przypada dzień rogalika?
W kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy zatrzęsienie okazji, związanych ze smakołykami. Zaledwie kilka dni temu świętowaliśmy tłusty czwartek. Niewiele osób jednak wie, że pod koniec stycznia obchodziliśmy święto ściśle związane z croissantami oraz ich wszystkimi kuzynami - Dzień Rogalika! Przypada on 30 stycznia. Tegoroczny Dzień Rogalika już za nami, ale na szczęście tym wypiekiem możemy cieszyć się na co dzień!
Przeczytaj także: Znasz drożdżówki cynamonowe? Pokochasz kardamonki! Przepis na bułeczki z kardamonem
Przepis na croissanty – francuskie maślane rogaliki
Składniki:
- 28 g drożdży świeżych lub 12 g suszonych,
- 580 g mąki pszennej,
- 40 g cukru kryształu,
- 5 g soli,
- 250 ml pełnotłustego mleka,
- 300 g masła 82 proc.,
- 1 żółtko
Przygotowanie:
Drożdże umieść w miseczce i zalej ciepłym mlekiem. Jeżeli używasz drożdży świeżych, przygotuj zaczyn: wsyp 2-3 łyżki cukru i 1 łyżkę mąki. Gdy zaczyn ruszy, wsyp pozostałą mąkę i cukier, dodaj szczyptę soli. Zagnieć ciasto ręcznie lub za pomocą miksera, aż będzie gładkie i lśniące. Owiń je folią spożywczą i odłóż do lodówki na całą noc.
Odetnij kawałek papieru do pieczenia. Masło potnij na plastry i ułóż na papierze na kształt prostokąta. Następnie przykryj drugim arkuszem papieru i rozwałkuj cienko. Tak przygotowane masło odłóż do lodówki. Wyjmij ciasto na croissanty i rozwałkuj na prostokąt. Wyjmij schłodzone masło i połóż je na cieście, a następnie zagnij rogi ciasta do środka, zamykając masło. Rozwałkuj, a następnie złóż je trzykrotnie, zaczynając od lewej strony. Zawiń w folię i odłóż do lodówki na 2 godziny. Powtórz ten proces jeszcze 3 razy, za każdym razem wałkując ciasto i odkładając do schłodzenia.
Rozwałkowane ciasto podziel na 2 części i każdą rozwałkuj na prostokąt o wymiarach 50 na 40 cm. Prostokąty potnij następnie na trójkąty o wymiarach 21 na 21 na 9 cm. Każdy trójkąt zwiń, zaczynając od krótszego boku. Wygnij lekko każdy rogalik, by uformować podkówkę. Ułóż croissanty na blasze, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce, by podwoiły swoją objętość. Piekarnik nagrzej do 220 stopni Celsjusza. Rozmieszaj 1 żółtko z mlekiem i posmaruj rogaliki po wierzchu. Piecz przez 10-15 minut, aż zrobią się złote. Wystudź i podawaj z ulubionymi dodatkami.
Z czym jeść croissanty na słodko?
Świeże, maślane croissanty dobrze pasują do słodkich dodatków. Można je podawać na różne sposoby:
- z serkiem mascarpone i malinami, borówkami, truskawkami,
- z kremem czekoladowym,
- z dżemem lub powidłami,
- z jogurtem greckim, miodem i orzechami,
- z musem owocowym.
Z czym podać croissanta na słono?
Choć niektórym croissanty kojarzą się tylko ze słodkim śniadaniem, można je podawać także na słono! Takie mniej oczywiste połączenia smakowe podbiją niejedno serce i żołądek. Rogaliki francuskie w wersji wytrawnej można jeść:
- z szynką szwarcwaldzką i serem,
- z pastą warzywną i jajkiem,
- z twarożkiem i rzodkiewką,
- z łososiem i szpinakiem,
- z serkiem mascarpone i karmelizowanymi pomidorami.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements