Co dodać do mięsa z królika?
Królik nie cieszy się dużą popularnością - z pewnością w codziennych posiłkach musi ustąpić miejsce mięsu drobiowemu, wieprzowemu czy wołowemu. Jednak gdy do kuchni zaczyna wkradać się monotonia, warto dać królikowi szansę.
Przyprawianie króliczego mięsa nie jest trudne, ponieważ świetnie komponuje się ono z tradycyjnymi przyprawami, takimi jak pieprz, liść laurowy czy koperek. Dobrze smakuje także w towarzystwie cebuli. Jednak ze względu na to, że smak królika jest bardzo delikatny, trzeba uważać, by go nie zatracić i nie przyćmić ziołami.
Przeczytaj także: 3 Przepisy na gęsinę: pasztet z gęsi, pierogi z gęsiną i pierś z gęsi
Aby wydobyć smak króliczego mięsa, często dodaje się do niego warzywa, takie jak marchewka czy pietruszka. Dzięki nim królik jest bardziej nasycony w smaku.
Przepis na pasztet z królika
Składniki:
- 1,5 kg mięsa z królika
- 40 dag wątróbki wieprzowej lub indyczej
- 20-25 dag surowej słoniny
- 50 dag karkówki
- 2 czerstwe bułki lub 3 kromki chleba
- gałka muszkatołowa
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 2 liście laurowe
- 4-5 ziaren ziela angielskiego
- 5 jaj
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Królika włóż do garnka wraz z karkówką, marchewką, pietruszką, liściem laurowym, zielem angielskim, pieprzem i solą. Gotuj przez około godzinę. Po tym czasie wyjmij wszystkie składniki i ostudź.
Suche bułki lub chleb namocz w rosole z gotowania mięsa. Wątróbkę obsmaż na patelni, najlepiej na smalcu i odstaw do wystudzenia. W tym czasie obierz mięso z królika i przepuść je przez maszynkę co najmniej dwukrotnie razem z karkówką, warzywami oraz wątróbką. Na koniec zmiel w maszynce także bułki.
Umieść zmielone składniki w dużej misce. Wbij jajka, dodaj pieprz, sól i gałkę muszkatołową. Wyrabiaj ręką. Jeśli masa będzie za sucha, dodaj nieco rosołu z pod królika.
Foremki na pasztet wyłóż papierem do pieczenia. Na spodzie poukładaj pokrojoną w plastry słoninę. Przełóż masę mięsną i ułóż kilka plastrów słoniny na wierzchu. Piekarnik rozgrzej do ok. 160 stopni Celsjusza i w tej temperaturze piecz pasztet przez ok. 1,5 godziny.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements