Co można zrobić z płatków róży?
Różane płatki to niesłychanie wdzięczny materiał, który można wykorzystać na różne sposoby między innymi w kulinariach i kosmetyce. Można z nich przygotować między innymi dżem lub konfiturę - będzie doskonale pasowała do domowych pączków! Z płatków róż robi się także nalewkę oraz herbatę.
Z kolei w łazience płatki róż można wykorzystać nie tylko do upiększenia kąpieli. Jeśli zmieszamy je z gruboziarnistą solą, powstanie domowa sól kąpielowa. Płatki róży z dodatkiem mleka i płatków owsianych to świetna maseczka. Można z nich zrobić również domowy hydrolat do przemywania twarzy.
Więcej pomysłów znajdziesz tutaj: Co można zrobić z płatków róży?
Jak zbierać płatki róży na syrop?
Jeżeli chcemy wykorzystać płatki róży, należy je zebrać w odpowiedni sposób. Koniecznie muszą pochodzić z krzewów, które rosną z dala od ruchliwych dróg czy źródeł zanieczyszczeń – najlepiej w odległym kącie ogrodu. Dobrze wybrać na ich zbieranie poranek, jednak poczekać, aż obeschnie rosa. Różane płatki można zbierać niemal w każdym momencie kwitnienia kwiatu, jednak w kuchni najlepsze są te, które niedawno się rozwinęły, ponieważ mają mocniejszy smak i aromat. Jeżeli chcemy uniknąć gorzkiego posmaku, przed przygotowaniem syropu warto usunąć białe końcówki płatków, w których kryje się goryczka.
Do czego używać syropu różanego?
Różany syrop, podobnie jak większość innych przetworów z tego kwiatu, ma intensywny smak. Warto go używać do wykańczania deserów, np. lodów, budyniu czy panna cotty. Nada smaku kremom i masom do ciast. Słodki syrop zastąpi cukier lub miód do herbaty w zimowe wieczory, a w letnie dni sprawdzi się jako smakowy dodatek do wody - powstanie smaczna lemoniada. W wersji dla dorosłych można przygotować drinki z różanym syropem.
Przepis na domowy syrop z różanych płatków
Składniki:
- 100 g płatków róży (ok. 3 szklanki)
- 400 g cukru
- 1 szklanka wody
- opcjonalnie: sok z 1 cytryny
Przygotowanie – wariant I:
W garnku zagotuj wodę z cukrem, by powstał syrop cukrowy. Następnie wsyp płatki róż. Zmniejsz ogień i gotuj przez 10-15 minut. Po tym czasie przecedź przez sitko, możesz dodatkowo przetrzeć różane płatki, by wydobyć maksimum smaku. Syrop przelej do wyparzonych szklanych butelek i zapasteryzuj przez 20 minut.
Przygotowanie – wariant II:
Rozpuść cukier w ciepłej wodzie. Płatki róży umieść w czystym, wyparzonym słoiku i zalej przestudzoną wodą. Zakręć słoik i odstaw na całą noc. Następnego dnia przelej zawartość do rondelka i gotuj na małym ogniu, aż płatki staną się szkliste i zaczną tracić kolor. Wlej sok wyciśnięty z cytryny i gotuj jeszcze 10 minut. Następnie odcedź różane płatki i przelej płyn do szklanych butelek. Pasteryzuj przez 20 minut.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements