Jakie są zalety jedzenia szczawiu?
Kwaskowate, niepozorne liście szczawiu mają w sobie ogromną moc! Choć ze szczawiem nie wolno przesadzać, zjedzenie talerza zupy szczawiowej od czasu do czasu przyniesie dobre skutki dla naszego organizmu. W tej roślinie kryje się bowiem spora ilość witaminy A, zalecanej wszystkim, którzy mają problemy ze wzrokiem lub spędzają dużo czasu przed ekranami. W szczawiu znajdziemy także duże ilości witaminy C oraz liczne przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki oraz mają działanie przeczyszczające i moczopędne. Dzięki antyoksydantom możemy zatem wspomóc swój organizm w wydalaniu toksyn. Szczaw pomoże również oczyścić krew przy anemii, zwiększyć poziom hemoglobiny, obniżyć ciśnienie oraz zredukować poziom złego cholesterolu i trójglicerydów. Tę roślinę poleca się wszystkim osobom, z których trybem życia związany jest stres, ponieważ jej aktywne składniki zapobiegają wydzielaniu się kortyzolu.
Kto nie powinien jeść szczawiu?
Przy wszystkich swoich zaletach, szczaw ma również wady. To jedna z roślin, z którymi w diecie nie można przeholować. Wszystko z powodu obecności kwasu szczawiowego, który obniża poziom wapnia i magnezu w organizmie. By zneutralizować jego działanie, zupę szczawiową powinno się podawać w towarzystwie jajka.
Przeczytaj także: Gdzie i kiedy najlepiej zbierać szczaw? Jak zrobić z niego zupę?
Szczawiu nie powinny jeść osoby, które mają problemy z pęcherzem moczowym, kamicą nerek oraz bólami reumatycznymi. Z kolei ci, którzy cieszą się świetnym zdrowiem, muszą uważać, by nie przedobrzyć. Nadmierne spożycie szczawiu może bowiem przełożyć się na bóle brzucha oraz pęcherza i wymioty. Na jedną porcję potrawy powinno przypadać nie więcej niż 100 g tej rośliny.
Jak zrobić szczaw do słoika?
Przygotowanie pasteryzowanego szczawiu na zimę jest proste i z pewnością podziękujemy sobie za to w sezonie przeziębień, gdy będziemy mogli skorzystać z dobrodziejstw witaminy C, zawartej w tej roślinie. Poniższy przepis zakłada proporcję na 1 kg szczawiu, przygotowując większą ilość przetworów należy pamiętać o zachowaniu stosunku 1:2.
Składniki:
- 1 kg szczawiu
- 2 łyżki soli niejodowanej
Przygotowanie:
Zacznij od przejrzenia szczawiu i pozbycia się brzydkich liści. Następnie opłucz te, które pozostały i w razie potrzeby pozbądź się twardych ogonków. Posiekaj szczaw i posyp go solą, a następnie wymieszaj ręką, lekko nagniatając. Odstaw na około 2 godziny. Po tym czasie przekładaj szczaw wraz z sokiem, który pojawi się w naczyniu, do czystych i szczelnych słoików. Zakręć dokładnie i pasteryzuj przez około 15 minut, a następnie odstaw, by wystygły. Przechowuj w suchym i chłodnym miejscu.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements