Jak powstaje zakwas na żurek?
Zakwas, który wykorzystujemy między innymi do żurku, powstaje z mąki i wody. Kluczowy dla jego powstania jest proces fermentacji, który zabiera czas. To właśnie bakteriom fermentacyjnym zawdzięczamy charakterystyczny, kwaskowy smak. W zależności od tego, z jakiej mąki powstanie zakwas, będzie lepiej pasował do poszczególnych zup – na przykład tradycyjnego żurku lub barszczu białego, są to bowiem dwa różne dania, choć obecnie niekiedy nazwy stosuje się zamiennie.
Triki na idealny zakwas do żurku
Przygotowanie doskonałego zakwasu nie jest trudne, jednak warto znać sprytne triki, z których korzystają gospodynie domowe. Ważne jest właściwe przechowywanie: zakwas powinien stać w ciepłym miejscu, by proces fermentacji przebiegał sprawnie i bez zakłóceń. Da się go nieco przyspieszyć: jeżeli zapomnisz o nastawieniu zakwasu, dodaj do niego kawałek skórki od chleba, jednak musi to być chleb upieczony na zakwasie żytnim. W innym przypadku zakwas może spleśnieć - nie warto ryzykować!
Przeczytaj także: 3 przepisy na najlepszy chleb na zakwasie
Kiedy nastawić zakwas na wielkanocny żurek?
Zakwas na wielkanocny żurek potrzebuje około 7 dni, by zaszedł proces fermentacji. Trzeba go zatem nastawić z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Gdy zakwas będzie gotowy, należy usunąć z niego przyprawy. Można go przechowywać w lodówce przez około 2 tygodnie. Warto zachować 1 łyżkę zakwasu do przygotowania kolejnej porcji – to przyspieszy proces fermentacji.
Przepis na zakwas żytni do żurku
Składniki:
- 100 g mąki żytniej,
- 400 ml letniej wody,
- 3 kulki ziela angielskiego,
- 2 liście laurowe,
- 2 ząbki czosnku
Przygotowanie:
Przygotuj czysty słoik o pojemności 1 l. Dla pewności warto go wyparzyć. Wlej wodę do słoika, a następnie wsyp mąkę i dokładnie rozmieszaj, by nie było grudek. Następnie dodaj przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe oraz obrane z łupinek ząbki czosnku. Wymieszaj i przykryj słoik gazą lub bawełnianą ściereczką. Odstaw w ciepłe miejsce na 5 dni. Co drugi dzień mieszaj zakwas i sprawdzaj, czy nie pojawiła się pleśń. Po 7 dniach zakwas jest gotowy.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay