Kotlety jajeczne – z czym je podawać?
Jeden z najstarszych przepisów na kotlety z jajek w polskiej książce kucharskiej pochodzi z okresu XX-lecia międzywojennego, więc to danie sięga swoją historią dalej niż do PRL. Sprawdzi się świetnie, gdy chcemy odpocząć od dań mięsnych lub urozmaicić swój wegetariański jadłospis. Kotlety można traktować także jako danie zero waste, jeśli po śniadaniu lub kolacji zostanie nam kilka ugotowanych na twardo jajek.
Kotlety z jajek można serwować klasycznie z ziemniakami, traktując je podobnie jak kotlety mielone. Sprawdzą się także w towarzystwie kaszy. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie nieco większych kotletów i podanie ich w burgerach - mogą stanowić ciekawą alternatywę dla kotletów warzywnych, które fani burgerów zwykle wybierają na diecie bezmięsnej.
Jeżeli kotlety z jajek wychodzą suche, warto podać je z sosem, na przykład chrzanowym, porowym, koperkowym lub pieczarkowym.
Jak zrobić kotlety z jajek?
Składniki:
- 7 średnich jajek
- łyżka siekanego szczypiorku
- po pół łyżeczki soli i pieprzu
- pół łyżeczki ostrej papryki w proszku
- bułka tarta
Przygotowanie:
6 jajek ugotuj na twardo i odłóż by ostygły. Następnie obierz je ze skorupek i umieść w sporej misce. Rozgnieć jajka widelcem. Dodaj 2 łyżki bułki tartej, szczypiorek i przyprawy oraz wbij surowe jajko. Wymieszaj wszystko i odstaw na chwilę do lodówki, by masa się schłodziła - dzięki temu łatwiej będzie ją formować.
Z masy jajecznej rób średniej wielkości kulki, obtaczaj je w bułce tartej i spłaszczaj, by powstały kotlety. Na patelni rozgrzej olej. Podsmażaj kotlety aż się zezłocą. Podawaj z ulubionymi dodatkami.
Przeczytaj także: Obiad bez mięsa? Wypróbuj kotlety z cukinii i pomidorów
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements