StoryEditorNietypowe przepisy

Z malin, wiśni, porzeczek: jak zrobić domowy ocet i do czego go użyć?

Domowy ocet jabłkowy to już nie nowość. A gdyby spróbować go zrobić z czegoś innego? W tym celu doskonale nadadzą się sezonowe owoce, których letnią porą mamy zatrzęsienie! Poznaj przepisy na domowe octy z owoców oraz ich zastosowania.

Z jakich owoców można zrobić ocet? 

Ocet jabłkowy, również ten robiony w domu, jest bardzo popularny. Jabłka to jednak nie jedyne owoce, z których można zrobić ocet. W tym celu można wykorzystać na przykład: 

  • aronię, 
  • wiśnie, 
  • maliny, 
  • winogrona, 
  • porzeczki, 
  • pigwę, 
  • agrest, 
  • żurawinę, 
  • jeżyny. 

Do zrobienia octu nadają się niemal wszystkie owoce. Wybór gatunku przełoży się na smak, a na etapie przygotowywania na ilość dodanego cukru. Warto eksperymentować, wykorzystując nadmiar owoców sezonowych. 

Przeczytaj także: Jak zrobić ocet jabłkowy? Podajemy przepis krok po kroku!

Domowy ocet – co trzeba wiedzieć? 

Przygotowanie octu w domu nie jest trudne, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim należy przeprowadzać fermentację w czystych, wyparzonych naczyniach, najlepiej szklanych. Jeżeli owoce pochodzą z własnego sadu lub od zaufanego sprzedawcy i wiemy, że nie były pryskane, nie trzeba ich dokładnie myć: obecne na skórce drożdże dobrze wpłyną na fermentację. 

Podczas fermentowania na powierzchni octu może pojawić się biały kożuch. To nic złego, jednak musimy pilnować, by nie była to pleśń. Jej obecność oznacza tylko jedno: cały ocet trzeba wylać. By tego uniknąć, należy upewnić się, że płyn całkowicie przykrywa owoce, a w razie potrzeby docisnąć je, by nie wystawały ponad powierzchnię. 

Pojawiający się w słoju po kilku dniach naturalny korek o specyficznej konsystencji to tak zwana matka octowa, która z czasem zmieni się w kożuch. Nie należy jej usunąć, wręcz przeciwnie – przyspiesza ona fermentację. Gdy ocet jest gotowy, matkę można zebrać i przełożyć do słoja z kolejną porcją. 

Do czego użyć octu malinowego? 

Lipiec i sierpień to sezon na maliny. Wówczas warto wykorzystać te owoce do zrobienia octu. Jak wszystkie octy owocowe, ma szlachetny, wytrawny smak z kwaskową owocową nutą. Można go wykorzystać w kuchni, przygotowując sosy do sałatek czy marynaty do mięs. Zaskakującą propozycją może być użycie octu do deseru – zapewni wytrawny kontrapunkt. Ze względu na właściwości zdrowotne octu malinowego można od czasu do czasu wypić odrobinę bez żadnych dodatków, jednak lepiej nie traktować tego produktu jako codziennego suplementu diety, gdyż negatywnie oddziałuje na szkliwo. Korzystnie wpływa za to na włosy - płukanka z dodatkiem octu malinowego pomoże dobrze je oczyścić, usunąć nadmiar sebum i pozostałości kosmetyków. 

Przepis na domowy ocet malinowy 

Składniki

  • 500 g malin 
  • 4 łyżki miodu lub cukru 
  • 1 litr wody 

Przygotowanie

Maliny zgnieć w naczyniu na miazgę. Dodaj cukier lub miód i połącz. Następnie przełóż owoce do czystego, wyparzonego słoja i zalej wodą, uprzednio przegotowaną i ostudzoną do temperatury pokojowej. Przykryj słój gazą i zabezpiecz ją gumką lub sznurkiem. Przez pierwsze kilka dni codziennie mieszaj zawartość słoja co najmniej dwa razy dziennie. Po około tygodniu na powierzchni pojawi się swego rodzaju naturalny korek – nie należy go usuwać, gdyż jest to matka octowa, która przyspiesza fermentację. Wówczas można odstawić słój w ciemne, ciepłe miejsce na około 3 do 5 tygodni. Po tym czasie zlej ocet przez gazę i rozlej do butelek. 

Domowy ocet wiśniowy - do czego go wykorzystać? 

O tej porze roku w sadzie znajdziemy także dojrzałe wiśnie. Z nich również można zrobić ocet. Doskonale sprawdza się jako składnik do marynowania mięs, szczególnie dziczyzny. Jak wszystkie octy owocowe, pasuje też do sosów, szczególnie winegret. Jest także lubiany jako dodatek do soku czy wody – to alternatywa dla słodkich syropów. 

Podobnie jak inne domowe octy z owoców, ocet wiśniowy może obniżyć poziom cukru we krwi oraz cholesterolu. Ten produkt pomoże też poprawić jakość snu, polepszy kondycję serca i przyspieszy regenerację ciała po wysiłku. 

Przepis na domowy ocet z wiśni 

Składniki

  • 500 g wiśni bez pestek 
  • 0,5 l wody 
  • 5 łyżek cukru 
  • 2-3 łyżki octu jabłkowego 

Przygotowanie

Wiśnie rozgnieć lub posiekaj, przełóż do czystego, wyparzonego słoja. Wsyp cukier i wlej przegotowaną i ostudzoną wodę. Następnie dodaj ocet jabłkowy lub inny ocet owocowy. Przykryj słój gazą, zabezpiecz ją gumką lub sznurkiem i odstaw. Przez pierwsze kilka dni mieszaj 2-3 razy dziennie. Gdy na powierzchni pojawi się matka octowa, odstaw słój w ciepłe, ciemne miejsce. Po około 3 tygodniach przefiltruj ocet przez gazę i zlej do butelek. 

Ocet z porzeczek – jak go używać i na co pomaga? 

Do zrobienia octu można wykorzystać porzeczki czerwone lub czarne. Ze względu na jego wyrazisty smak, zastąpi w kuchni ocet balsamiczny we wszystkich sosach i marynatach, a nawet w deserach. Jest bogaty w witaminę C, zatem warto stosować go jako naturalny suplement diety podnoszący odporność, pamiętając jednak o rozcieńczaniu: 1 łyżka octu na 100 ml wody. Po ocet z porzeczek warto sięgnąć, będąc na diecie, bo może wspomagać odchudzanie: obniży apetyt i zmniejszy wchłanianie węglowodanów z pożywienia. 

Miłośnicy domowych kosmetyków mogą wykorzystać ocet porzeczkowy jako składnik płukanki do włosów. Korzystnie wpływa też na cerę: oczyszcza ją i zwęża pory. W pielęgnacji należy zawsze rozcieńczać ocet i nie pozostawiać go na skórze czy włosach - jest silnym kwasem, zatem domowe SPA należy zakończyć, zmywając go. 

Przepis na ocet porzeczkowy 

Składniki

  • 500 g porzeczek czerwonych lub czarnych 
  • 3 łyżki miodu lub cukru 
  • 1 l wody 

Przygotowanie

Porzeczki rozgnieć i umieść w czystym, wyparzonym słoju. Miód rozpuść w przegotowanej wodzie, wystudź i zalej płynem porzeczki. Przykryj słój gazą i zabezpiecz ją sznurkiem lub gumką. Przez pierwsze kilka dni mieszaj ocet dwa razy dziennie, a gdy na powierzchni pojawi się matka octowa, odstaw słój w ciepłe, ciemne miejsce. Po około 3 tygodniach odcedź ocet przez gazę i rozlej do butelek. Przechowuj w chłodnym miejscu. 

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 16:01