Jak zachować smak jarzyn w sałatce warzywnej?
Argumentem, do którego najczęściej odwołują się przeciwnicy sałatki jarzynowej, jest ten o mdłym smaku warzyw, użytych do jej robienia. Przygotowując ją według tradycyjnego przepisu, wykorzystujemy bowiem warzywa z rosołu. Ich smak jest bardzo delikatny, gdyż większość oddają bulionowi. Jednak miłośnicy wyrazistych doświadczeń jedzeniowych nie muszą rezygnować z klasycznej “jarzynówki”! Wystarczy, że zamiast gotować warzywa w rosole, ugotujemy je na parze lub upieczemy. Wówczas zachowają także więcej składników odżywczych i sałatka będzie bardziej wartościowa. Pieczone warzywa zyskają dodatkowo przyjemny posmak. Można je również doprawić w ulubiony sposób przed włożeniem do piekarnika. Ten trik odmieni jarzynową na zawsze!
Jak podkręcić smak sałatki jarzynowej?
Każda gospodyni domowa przygotowuje sałatkę jarzynową według swoich upodobań: w zależności od autora czy autorki znajdziemy w niej jajko, kukurydzę, jabłko, groszek... Czego dusza zapragnie! Jednak jeżeli boisz się eksperymentować ze smakiem sałatki warzywnej, zrezygnuj z dodatku świeżej cebuli. Jej smak może się okazać zbyt przytłaczający, zwłaszcza w towarzystwie delikatnych warzyw z rosołu.
Przeczytaj także: Przygotowania do Wielkanocy 2024: kiedy i jak zrobić domowy zakwas na żurek?
Aby smaki były wyraźniejsze, do sałatki jarzynowej możesz dodać mrożony groszek. Jego zaletą jest to, że nie ma on żadnych dodatków, soli, cukru czy smakowej zalewy, za to jest bogaty w składniki odżywcze, gdyż warzywa mrożone zbierane są w pełni sezonu. Po rozmrożeniu nie ucierpi także konsystencja groszku.
Jak zadbać o konsystencję sałatki jarzynowej?
Sałatka jarzynowa jest bardzo prosta w przygotowaniu, jednak przypadkiem można ją popsuć. Nie każdy lubi bowiem nadmiar majonezu czy wodnistą konsystencję. O to także trzeba zadbać. Warto pokroić warzywa w równą, raczej niewielką kostkę - jej wielkość powinna być porównywalna z ziarnem groszku, by składniki mogły dobrze się ze sobą wymieszać i połączyć. Z kolei krojąc ogórki do sałatki trzeba dobrze je odsączyć. Nadmiar soku z ogórków rozwodni sałatkę i może ją wręcz zamienić w nieapetyczną breję. Ostrożność należy również zachować przy dodawaniu majonezu. Najlepiej dołożyć go do sałatki niedługo przed podaniem – inaczej może szybko się popsuć.
Przepis na klasyczną sałatkę jarzynową
Składniki:
- 2 marchewki
- 2 pietruszki
- 1 seler
- 3 ziemniaki
- 4 jajka
- 1 jabłko
- 2 ogórki kiszone
- 1 cebula
- 250 g zielonego groszku
- 4 łyżki majonezu
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Ugotuj jajka na twardo, przelej zimną wodą i odstaw, by ostygły. Następnie ugotuj warzywa: oczyść marchewkę, pietruszkę i selera i gotuj je do miękkości - możesz także wykorzystać jarzyny z rosołu lub wywaru. W osobnym garnku ugotuj ziemniaki. Ostudź wszystkie warzywa.
Jajka obierz i pokrój w drobną kostkę. Następnie pokrój ugotowane jarzyny, ogórki kiszone oraz jabłko. Cebulę posiekaj drobno. Umieść wszystko w dużej misce. Dodaj groszek - jeżeli używasz konserwowego, odcedź go wcześniej z zalewy. Wymieszaj warzywa i jajka. Dopraw całość majonezem oraz pieprzem i solą do smaku.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements