Jakie desery serwować w święta?
Święta to zwykle okazja, by trochę zaszaleć przy stole i spróbować przysmaków, których na co dzień nie mamy okazji jeść. Z tego powodu warto obudzić sobie kuchenną kreatywność i spróbować przygotować również coś ciekawego na deser. Wiele osób jest zdania, że na Boże Narodzenie najlepiej sprawdza się klasyka – jednak to, że stawiamy na stare, dobre przepisy, nie oznacza, że nie możemy ich urozmaicić. Może zamiast klasycznego makowca zaproponujmy gościom lekkie ciasto w typie “makowej panienki” a smak pierników i domowego sernika połączmy w jedno – na przykład tak jak w przepisie poniżej.
Jak zrobić sernik piernikowy?
Składniki:
- 200 g suchych pierniczków
- 75 g masła
- 2 łyżki drobno posiekanych orzechów włoskich lub laskowych
- 750 g twarogu chudego
- 100 g białej czekolady
- 50 g białego cukru
- 150 ml schłodzonej śmietanki 30%
- 1 łyżeczka esencji waniliowej lub 1 opakowanie (16 g) cukru waniliowego
- 1 opakowanie budyniu waniliowego
- 1 łyżeczka przyprawy do piernika
- kilka ozdobionych pierników do dekoracji
Przygotowanie:
Masło rozpuść w rondelku i odstaw do wystudzenia. Pierniczki zblenduj na proszek (pamiętaj odłożyć kilka do dekoracji), połącz z masłem oraz posiekanymi orzechami. Zagnieć, by składniki się połączyły. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia, na spód wysyp masę piernikową. Ugnieć i wyrównaj, a następnie odstaw na 20 minut do lodówki.
Białą czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Dodaj cukier, wanilię i przyprawę do piernika (przepis na domową znajdziesz tutaj). Ostudź, a gdy będzie już tylko ciepła, dodaj do twarogu. Całość zblenduj na gładką masę. W osobnym naczyniu ubij śmietankę na sztywno i dodawaj ją do masy serowej, delikatnie mieszając. Na koniec wsyp proszek budyniowy i wymieszaj, by składniki się połączyły.
Wyłóż masę serową na schłodzony spód. Piekarnik rozgrzej do ok. 175 stopni Celsjusza. Na spodzie ustaw naczynie żaroodporne z ok. 1-1,5 litra gorącej wody - dzięki parującej wodzie sernik będzie puszysty i nie popęka. Wstaw sernik i piecz przez 10 minut. Po tym czasie obniż temperaturę do 160 stopni i piecz jeszcze przez 40 minut. Gdy czas minie, wyłącz piekarnik, ale nie otwieraj drzwiczek! Uchyl je po 10 minutach. Sernik wyjmuj dopiero, gdy całkowicie ostygnie i od razu wstaw do lodówki na 3-4 godziny. Gdy masa stężeje całkowicie, udekoruj pierniczkami lub świeżymi owocami.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements