O czym trzeba pamiętać robiąc domek z piernika?
Piernikowe chatki wielu z nas kojarzą się z bajką o Jasiu i Małgosi. Nic w tym dziwnego, bo historia tych wypieków jest związana między innymi z Niemcami, którzy spopularyzowali domki z piernika również w USA. Jednak tradycję tę chętnie kultywują także np. Skandynawowie, staje się również popularna w Polsce.
Wiele osób boi się przygotowywać samodzielnie domek z piernika, ponieważ wymaga to pewnych umiejętności budowlanych i architektonicznych. Istnieją jedna sposoby, by ułatwić sobie pracę. Warto wcześniej przemyśleć, jak dokładnie ma wyglądać domek i przygotować jego makietę z papieru. Wówczas będziemy mieli pewność, że konstrukcja się uda. Gdy ciasto będzie już gotowe, możemy wykorzystać makietę jako wzór do odrysowania na pierniku – to z pewnością ułatwi pracę!
By pieczenie i dekorowanie domu z piernika przebiegało sprawnie, warto podzielić je na dwa dni. Można także zastanowić się, czy wygodniejsze będzie dekorowanie domku przed czy po złożeniu. To pierwsze rozwiązanie może okazać się lepsze, gdy mamy kilkoro małych pomocników - wówczas łatwiej rozdysponować części, dając je dzieciom. Jeśli obawiamy się, że nieuważne rączki mogą pokruszyć pierniki, warto zrobić nieco więcej ciasta i upiec dodatkową ściankę lub po prostu blat, z którego dosztukujemy ewentualne ubytki.
Jakie elementy konstrukcji będą potrzebne do domku z piernika?
Część konstrukcyjna dla wielu osób jest najbardziej wymagająca, jednak w rzeczywistości nie musi być trudna. Potrzebne będą następujące elementy domku:
- podłoga,
- dwie ściany boczne,
- ściana przednia (front),
- ściana tylnia,
- dwa spady dachu.
Dodatkowo w ścianach możemy wyciąć okienka a we froncie – drzwi. Jeżeli mamy taką możliwość, dodatkowo już na etapie pieczenia można np. patyczkiem do szaszłyków zaznaczyć na dachu wzór dachówek a na ścianach - cegiełki. Ten krok można jednak pominąć.
Przepis na domek z piernika
Składniki:
- 250 g płynnego miodu
- 250 g cukru
- 100 g masła
- 600 g mąki pszennej
- 1 opakowanie przyprawy do piernika
- 1 łyżka sody oczyszczonej
- 1 jajko
Przygotowanie:
W rondelku podgrzewaj miód, cukier i masło, mieszając stale, by składniki się połączyły. Odstaw do ostygnięcia. W tym czasie mąkę wymieszaj z przyprawą do piernika (możesz użyć domowej – przepis na nią znajdziesz tutaj) i sodą, rozpuszczoną w 2 łyżkach wody.
Do ostudzonej masy miodowej wbij jako i rozmieszaj. Następnie połącz z suchymi składnikami i zagnieć ciasto. Owiń je w folię spożywczą i odłóż do lodówki na 12 godzin. Po upływie tego czasu podziel ciasto na pół i zagnieć krótko, by stało się miękkie. Następnie rozwałkuj je niezbyt cienko na dwa blaty i piecz w każdy 175°C przez ok. 15 minut. W tym czasie przygotuj szablon z kartonu. Po wyjęciu ciasta wytnij z niego elementy konstrukcyjne, przykładając papierowy szablon - należy to zrobić sprawnie, gdyż ciasto twardnieje.
Gotowe elementy sklej w całość za pomocą skarmelizowanego cukru lub lukru, zrobionego z białek i cukru pudru. Udekoruj dowolnie – lukrem, cukierkami, ozdobami cukrowymi, cukrem pudrem imitującym śnieg itp.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements