Podczas gdy wegetarianie mają spory wybór w wielkanocnych potrawach, ponieważ dopuszczają spożycie jajek i produktów nabiałowych, weganie już tych opcji mają znacznie mniej. Dla wielu osób, którzy stosują bardzo tradycyjne menu, nie tylko na święta, Wielkanoc bez klasycznych potraw byłaby wręcz niemożliwa. A jednak weganie mają się dobrze nawet wtedy, gdy na tradycyjnym stole królują nabiałowe i mięsne dania. Na pewno znajdzie się i miejsce, i czas, aby przyszykować kilka smakowitych rarytasów dla tych, którzy przeszli na dietę roślinną i ani myślą z niej rezygnować!
Wielkanocne potrawy w wersji wege
Żurek w opcji bez mięsa
Tak naprawdę wiele dań można zmienić w wersje wegańskie. Żurek gotujemy na wywarze warzywnym z zielem angielskim, listkami laurowymi i majerankiem. Dodajemy zakwas i zagęszczamy śmietanką, np. owsianą lub sojową. Zupa świetnie smakuje z ziemniakami i „kiełbaską” bez mięsa.
Pasztet wegański
Przepisów na pasztety wegańskie jest bez liku. Tutaj można postawić na ulubione składniki. Są pasztety całkowicie warzywne z dodatkiem kaszy, w wersji na bazie soczewicy, cieciorki lub czerwonej fasoli. Ważne, aby do masy dodać sporo przypraw, ponieważ strączki chłoną je dosyć intensywnie. Przyda się także cebula, podsmażone pieczarki, marchew, pietruszka. Taką mieszankę należy umieścić w podłużnej foremce i zapiec. Pasztet kroimy w grube plastry, podajemy z sosem chrzanowym, żurawinowym lub majonezowym (z majonezem wege) i pieczywem.
Hummus to podstawa
Hummus i inne wariacje na temat past do chleba to elementy wegańskiej układanki śniadaniowej. Pasują do chleba i do pokrojonych w słupki marchewek, papryki czy selera naciowego. Na pewno urozmaicą wegańskie menu. W sieci jest sporo świetnych przepisów. Ważne, aby pamiętać o paście tahini i przyprawach, które nadadzą charakteru potrawie. Istotny jest dodatek kuminu i cytryny! Hummus może być klasyczny lub z rozmaitymi składnikami, jak np. suszone pomidory.
Sałatka jarzynowa
W tej kwestii szukamy zamiennika majonezu i jajek. Tak naprawdę te drugie może zastąpić awokado. Natomiast majonez da się kupić lub zrobić w wersji wege – nazwany jest wtedy sojonezem. W smaku przypomina tradycyjny odpowiednik, jest pyszny. Do jego wykonania potrzebne będzie mleko sojowe, musztarda, przyprawy, tłuszcz roślinny.
Przepis na sojonez od veganbanda.pl:
Składniki:
- mleko sojowe naturalne – 250 ml,
- olej rzepakowy – 250 ml,
- sól – 1 łyżeczka,
- musztarda – 1 łyżka,
- sok z cytryny lub ocet jabłkowy (1 cytryna lub 2 łyżki octu),
- pieprz – pół łyżeczki.
Wykonanie:
- Do blendera kielichowego wlewamy schłodzone mleko sojowe.
- Dodajemy sok z cytryny lub ocet jabłkowy, sól, pieprz i musztardę.
- Blendujemy około 2 minuty i następnie wlewamy powoli, cienką strużką olej.
- W miarę blendowania i dolewania oleju, sojonez zacznie gęstnieć.
- Schładzamy w lodówce, można go przechowywać w niej do tygodnia.
Tofu na piedestale – Wielkanoc wegańska
Na Wielkanoc przyda się spory zapas tofu. To z niego wykonamy tofucznicę, czyli jajecznicę w wersji wege, pastę „jajeczną” bez jaj i „sernik” bez sera. Sekretem pasty jest zmieszanie rozdrobnionego tofu z sojonezem, kurkumą i przyprawami. Tofucznica zaś to podsmażone pokruszone tofu z mnóstwem przypraw, na oleju roślinnym podawana z warzywami i szczypiorkiem.
Świąteczna babka drożdżowa
Babka w wersji wegańskiej składa się z mleka kokosowego lub sojowego, mąki, drożdży i dodatków do smaku. Do słodkości może dołączyć ciasto brownie w wersji wegańskiej, chlebek bananowy i oczywiście sernik z tofu lub z nerkowców. Jak wykonać sernik z tofu? Wystarczy zmiksować tofu z mlekiem sojowym i olejem, przyda się też cukier i sok z cytryny. To masa, która posłuży za bazę przepysznego wypieku. Sernik z nerkowców natomiast wykonuje się na spodzie z płatków owsianych, a za masę posłużą dobrze zblendowane orzechy z dodatkiem mleka kokosowego, oleju, miodu, cytryny. Tego ciasta nie pieczemy, a chłodzimy w lodówce przez około 10 godzin!
Angelika Drygas
fot. envato elements