StoryEditorCzujność w sklepie

Tak odróżnisz łososia hodowlanego od dzikiego!

10.11.2023., 10:00h
Łosoś to ryba, która podbija podniebienia Polaków już od wielu lat. Niestety, łosoś łososiowi nie jest równy, dlatego warto wybierać okazy z odpowiednich źródeł.

Łosoś hodowlany to produkt, który najczęściej jest spotykany w sklepie czy supermarkecie. Jest tańszy, a jego pozyskanie nie jest tak skomplikowane jak w przypadku łososia dzikiego.  Choć producenci mają obowiązek informować konsumentów, skąd pochodzi ryba, nie zawsze przekaz jest jasny do zinterpretowania.

Łososie atlantyckie

Najczęściej, w największych dyskontach możemy spotkać łososie sygnowane jako atlantyckie, co przywodzi na myśl dzikie pochodzenie. Niestety, w rzeczywistości pochodzą z hodowli. Jak nie dać się zwieść nazwie i wybrać ryby najbardziej wartościowe?

Łosoś dziki a hodowlany

Łosoś dziki ma więcej walorów odżywczych od tego pochodzącego z hodowli. Zawiera sporą ilość kwasów omega-3 i omega-6, wysokiej jakości białko, witaminy z grupy B, potas, cynk czy żelazo. Łososie dzikie nie zawierają antybiotyków, ponieważ odżywiają się w sposób naturalny.

image

Łosoś hodowlany a ekologia

FOTO: Envato Elements

Tak odróżnisz łososia hodowlanego od dzikiego

  • Łososie dzikie najczęściej są opisane: "łosoś pacyficzny" lub "łosoś alaskański", ten hodowlany jako "łosoś atlantycki" lub "łosoś norweski".
  • Należy sprawdzić certyfikat – niebieskie logo MSC przypisane jest do łososia dzikiego, natomiast zielony symbol ASC do hodowlanego.
  • Dzikie okazy mają ciemniejszy odcień, niemal czerwony, hodowlane zaś pomarańczowy odcień.

Łosoś hodowlany a ekologia

Łosoś hodowlany stanowi spore zagrożenie dla całego ekosytemu ryb. To dlatego brytyjska organizacja WildFish zainaugurowała kampanię Off the Table, ab zwiększyć świadomość na temat negatywnego oddziaływania hodowli łososia na środowisko morskie. Akcję wsparli restauratorzy, którzy usunęli z menu dania z łososiem hodowlanym w roli głównej. Hodowle łososi przyczyniają się do zmniejszenia populacji dzikiego łososia atlantyckiego. Uwaga! Do hodowli jednego łososia potrzeba aż 440 dzikich ryb jako paszy. Sytuację pogarsza nagminne stosowanie antybiotyków. Alternatywą są hodowle ekologiczne lub po prostu inne ryby!

image
Pasta z pieczonego czosnku

Jak odróżnić chiński czosnek od polskiego?

Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło. well.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 20:17