Konsumpcja jaj w Polsce na święta z pewnością będzie bardzo wysoka. Wszak to czas jak najbardziej jajeczny. Według danych GUS-u w latach 2019–2020 statystyczny Polak spożył 156–157 sztuk jaj kurzych w ciągu roku. Produkcja jaj w 2020 roku wyniosła 10 mld – Polska znalazła się wtedy na trzeciej pozycji w Unii Europejskiej. Potęgą są Chiny – to największy światowy producent jaj kurzych.
Jakie jajka wybrać na święta?
Czy lepsze są te z beżową skorupką? Wybrać – małe czy duże? Od czego zależy kolor skorupki jaj? Okazuje się, że ma na to wpływ barwa piór kury. Im ciemniejszy drób, tym ciemniejsze będą skorupki. Białe jaja znoszą zatem białe kury. Zdrowe kury mające odpowiednią ilość wapnia w paszy, będą składać jaja o grubych skorupkach, dlatego skorupka jaja idealnego powinna być twarda i wytrzymała – to dowód na to, że zawiera odpowiednie ilości węglanu wapnia.
Zdarza się, że te większe jaja mają delikatniejszą skorupkę i pękają podczas gotowania, dlatego warto wybierać te średnie. Wielkość jaja jest zależna od wieku kury. Im młodsze – tym jaja są mniejsze, jednocześnie bardzo smaczne. Mały rozmiar nie ujmuje im walorów smakowych. Kura, która biega po wolnym wybiegu, składa średnio jedno jajko na dwa dni.
Kolor żółtka a walory odżywcze
Na kolor żółtka ma wpływ luteina i zeaksantyna, które należą do karotenoidów. Intensywny kolor (podchodzący nawet do tonacji pomarańczowej) może być dowodem na to, że kura ma dobrą dietę i jest zdrowa! Niestety, kolor też może być uzyskany sztucznie, poprzez dodawanie do paszy barwników. Na barwę działa także pora roku – zimą żółtka są nieco bledsze. Ciemniejsze żółtko to także dowód na zawartość beta-karotenu, cennych witamin oraz kwasów omega-3. Naturalne barwniki znajdują się także w kukurydzy.
Jaki termin ważności ma jajko?
Jeśli zagwarantujemy odpowiednie warunki przechowywania, to możemy składować jaja nawet do miesiąca. Najlepiej trzymać je w lodówce w wytłaczankach (karton opóźnia wysychanie) lub w spiżarni, gdzie utrzymuje się temperatura około 10 stopni. Uwaga! Nie należy myć jaj przed umieszczeniem ich w lodówce. Im świeższe jajo, tym trudniej obiera się je ze skorupki po ugotowaniu.
Jak rozpoznać świeże jajko?
Cechy świeżego jajka:
- szorstka skorupka,
- rozbite są zwarte (żółtko jest oddzielone od białka),
- w garnku z wodą „idą” na dno,
- żółtko ma kulisty kształt, a białko jest gęste.
W jajku nieświeżym żółtko jest zmieszane z białkiem.
Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło: KOWR