Barbara Socha, pełnomocniczka Rządu ds. Polityki Demograficznej poinformowała na Twitterze o tym, że Rada Ministrów przyjęła ustawę o 800 plus. To pierwsza waloryzacja świadczenia od czasu pojawienia się programu Rodzina 500 plus. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu.
Przypominamy, w niedzielę 14 maja prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział podwyższenie kwoty świadczenia 500 plus o 300 złotych. Nowe stawki miałyby obowiązywać od nowego roku.
800 plus – dzieci na sali obrad
– Wszystko, co robimy na tej sali, robimy po to, aby wasze życie było jak najbardziej bezpieczne, było dobre, dostatnie, żeby wam się jak najlepiej powodziło, wam i waszym rodzinom – powiedział premier Mateusz Morawiecki zgromadzonym na sali dzieciom, które odwiedziły dzisiaj Radę Ministrów. Świadczenie wychowawcze było głównym tematem obrad. Na Twitterze Kancelarii Premiera czytamy: – Ten wielki program pomoże w podnoszeniu szacunku wobec rodzin, zwiększeniu szans dla wszystkich naszych dzieci – tak, żeby mogły sobie pozwolić na zajęcia pozalekcyjne, dodatkowe lekcje tańca, muzyki, zajęcia sportowe czy wyjazd na wakacje.
800 plus – od kiedy?
Świadczenie w zmienionej wersji będzie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Wypłata wsparcia w nowej kwocie ma nastąpić do 29 lutego 2024 roku, z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku. Wydłużenie tego terminu wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych.
800 plus – nowe wnioski potrzebne?
Zmiana wysokości wsparcia nie będzie wymagała złożenia dodatkowego wniosku. Z projektu wynika, że warunki przyznawania świadczenia wychowawczego pozostaną takie same.
Podsumowanie:
- świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” zostanie podniesione z kwoty 500 zł na 800 zł – bez kryterium dochodowego,
- będzie przysługiwać na każde dziecko do ukończenia 18 r.ż.: matce lub ojcu; rodzinie zastępczej; osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka; opiekunowi faktycznemu dziecka (tj. osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka) – jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca/opiekuna faktycznego; opiekunowi prawnemu dziecka; dyrektorowi domu pomocy społecznej oraz placówki opiekuńczo-wychowawczej,
- rodzic po narodzinach dziecka ma trzy miesiące na złożenie wniosku do ZUS-u, aby otrzymać wsparcie z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
Program "Rodzina 500+"
Świadczenie weszło w życie 1 kwietnia 2016 roku. Celem wsparcia jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Świadczenie jest wypłacane do ukończenia przez dziecko 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tej kwoty nie trzeba odprowadzać podatków. Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem, przyznawaniem i wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Oprac. Angelika Drygas
Źródło: TVN24 Biznes, gov.pl
fot. KPRM