StoryEditor1500 zł!

Będzie babciowe w 2024 roku – to pewnik! Komu się należy?

12.12.2023., 13:10h
Premier Donald Tusk zapowiedział właśnie wsparcie dla rodzin z małym dzieckiem. Pieniądze te mają podratować domowy budżet i pomóc mamom w powrocie na rynek pracy. Kto załapie się na dofinansowanie?

Nowy zasiłek z ZUS-u ma zachęcić młodych do zakładania rodziny. Ta forma wsparcia wejdzie w skład programu Aktywna Mama – zapowiedzianego przez premiera Donalda Tuska. – Śmialiście się z babciowego, będzie babciowe! W ramach programu "Aktywna Mama" wypłacimy każdej mamie, każdej rodzinie, rodzicom, którzy potrzebują pomocy na opiekę nad swoim maleństwem, 1500 złotych miesięcznie – podkreślał premier. Okazuje się, że ponad 90% kobiet chce wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. 50% kobiet nie robi tego aż do czasu ukończenia przez dziecko 3 lat. Babciowe ma pomóc właśnie tym kobietom.

Ile wyniesie babciowe w 2024 roku?

12 grudnia 2023 roku w expose premiera mogliśmy usłyszeć deklarację, że od nowego roku, każda rodzina, która szuka opieki nad małym dzieckiem, będzie mogła skorzystać, w ramach rządowego programu Aktywna Mama, ze wsparcia w wysokości 1500 zł. Szczegóły tego programu powinny być szybko opracowane, to jedna z tych ustaw, które będą realizowane jako pierwsze.

Cel babciowego

Wsparcie finansowe ma spowodować szybszy powrót na rynek pracy młodych matek, wspomóc rodziny w opłaceniu żłobka, niani lub przysłowiowej babci. Takie działania mają także zachęcić do decyzji o powiększeniu rodziny. Opieka nad dzieckiem to jedna z najważniejszych kwestii, z którymi przychodzi zmierzyć się młodym rodzicom.

image
Podwyżki 2024

Nowy rząd obiecuje podwyżki dla nauczycieli i pracowników budżetówki! O ile?

Babciowe 2024, dla kogo? 

Zgodnie z zapowiedziami babciowe jest dodatkowym wsparciem i uzupełnieniem programu Rodzina 500+. Różnica jest zasadnicza, bo dotyczy rodzin z dzieckiem poniżej trzeciego roku życia. Warunkiem jest powrót matki do pracy lub podjęcie nowego, czasem pierwszego wyzwania zawodowego. Pieniądze będą wypłacane przez okres ok. 3 lat. Program ma zachęcić kobiety do podjęcia aktywności zawodowej, z której bardzo często rezygnują na rzecz pozostania w domu i opieki nad maluchem.

Babciowe – postulaty Platformy Obywatelskiej:

  • Do 36. miesiąca życia dziecka (od momentu powrotu matki do pracy).
  • 1500 zł do 3. roku życia na żłobek, klub dziecięcy, nianię albo opiekę „babci” – matka decyduje.
  • Wsparcie pobudzi gospodarkę, kobiety będą mogły w dowolnym czasie wrócić na rynek pracy.
  • Babciowe ułatwi podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci, umożliwiając zarówno wychowanie dziecka, jak i pracę zawodową.
  • Doświadczenie z okresu wychowywania pierwszego dziecka jest kluczowe dla decyzji o kolejnym potomku, dlatego wsparcie rodziców już od pierwszego dziecka jest takie ważne

Oprac. Angelika Drygas

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 13:29