Nowy zasiłek z ZUS-u ma zachęcić młodych do zakładania rodziny. Ta forma wsparcia wejdzie w skład programu Aktywna Mama – zapowiedzianego przez premiera Donalda Tuska. – Śmialiście się z babciowego, będzie babciowe! W ramach programu "Aktywna Mama" wypłacimy każdej mamie, każdej rodzinie, rodzicom, którzy potrzebują pomocy na opiekę nad swoim maleństwem, 1500 złotych miesięcznie – podkreślał premier. Okazuje się, że ponad 90% kobiet chce wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. 50% kobiet nie robi tego aż do czasu ukończenia przez dziecko 3 lat. Babciowe ma pomóc właśnie tym kobietom.
Ile wyniesie babciowe w 2024 roku?
12 grudnia 2023 roku w expose premiera mogliśmy usłyszeć deklarację, że od nowego roku, każda rodzina, która szuka opieki nad małym dzieckiem, będzie mogła skorzystać, w ramach rządowego programu Aktywna Mama, ze wsparcia w wysokości 1500 zł. Szczegóły tego programu powinny być szybko opracowane, to jedna z tych ustaw, które będą realizowane jako pierwsze.
Cel babciowego
Wsparcie finansowe ma spowodować szybszy powrót na rynek pracy młodych matek, wspomóc rodziny w opłaceniu żłobka, niani lub przysłowiowej babci. Takie działania mają także zachęcić do decyzji o powiększeniu rodziny. Opieka nad dzieckiem to jedna z najważniejszych kwestii, z którymi przychodzi zmierzyć się młodym rodzicom.
Babciowe 2024, dla kogo?
Zgodnie z zapowiedziami babciowe jest dodatkowym wsparciem i uzupełnieniem programu Rodzina 500+. Różnica jest zasadnicza, bo dotyczy rodzin z dzieckiem poniżej trzeciego roku życia. Warunkiem jest powrót matki do pracy lub podjęcie nowego, czasem pierwszego wyzwania zawodowego. Pieniądze będą wypłacane przez okres ok. 3 lat. Program ma zachęcić kobiety do podjęcia aktywności zawodowej, z której bardzo często rezygnują na rzecz pozostania w domu i opieki nad maluchem.
Babciowe – postulaty Platformy Obywatelskiej:
- Do 36. miesiąca życia dziecka (od momentu powrotu matki do pracy).
- 1500 zł do 3. roku życia na żłobek, klub dziecięcy, nianię albo opiekę „babci” – matka decyduje.
- Wsparcie pobudzi gospodarkę, kobiety będą mogły w dowolnym czasie wrócić na rynek pracy.
- Babciowe ułatwi podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci, umożliwiając zarówno wychowanie dziecka, jak i pracę zawodową.
- Doświadczenie z okresu wychowywania pierwszego dziecka jest kluczowe dla decyzji o kolejnym potomku, dlatego wsparcie rodziców już od pierwszego dziecka jest takie ważne
Oprac. Angelika Drygas
fot. pixabay