StoryEditorMała firma

Masz mały biznes na wsi? Już teraz możesz skorzystać z dodatkowego Małego ZUS-u Plus!

02.08.2023., 12:00h
Dobre wieści dla małych przedsiębiorców. Od 1 sierpnia ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne została przedłużona o 12 miesięcy. Kto może korzystać z nowych regulacji?

Właściciele małych firm korzystający z ulgi Małego ZUS-u Plus w 2023 roku mogą cieszyć się z niej o cały rok dłużej. Niższe składki będą obowiązywać nie przez 3 lata, a przez 4! – Kontynuujemy działania osłonowe dla polskiej gospodarki. Kluczowe jest wsparcie najmniejszych przedsiębiorców, którzy stanowią jej trzon. Liczę, że przedłużenie o rok Małego ZUS-u Plus pomoże im prowadzić biznes, ale także rozwinąć biznesowe skrzydła – podkreśla minister Waldemar Buda. Regulacje zostały przygotowane wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Mały ZUS Plus – wymagania

Ulga obowiązuje od 2020 roku, mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia firmy, pod warunkiem że:

  • roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120 tys. zł,
  • w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni.

Z Małego ZUS-u Plus korzystało 235,7 tys. osób. Szacunki dotyczące dodatkowej ulgi w 2023 roku dotyczą 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 roku – 142,3 tys., a w 2025 roku – 104,9 tys.

image
Nie przegap terminu!

Już można składać wnioski o 300+. Kto dostanie pieniądze?

Dodatkowy Mały ZUS Plus – kto skorzysta?

Ulga jest skierowana do najmniejszych przedsiębiorców, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z MZ+, a ich przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł. Ale nie tylko. To rozwiązanie jest także dla właścicieli firm, którzy w 2023 roku zakończyli korzystanie z MZ+ ponieważ minęło już 36 miesięcy. Jeżeli spełniają warunki ustawowe, mogą zgłosić się do ZUS-u do 31 grudnia 2023 roku, aby od kolejnego miesiąca ponownie opłacać niższe składki. Przedsiębiorcy, którzy zakończyli opłacanie niższych składek w 2022 roku, nie będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania.

Dodatkowy Mały ZUS Plus – zasady korzystania

Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z dodatkowej ulgi, podstawa wymiaru składek na MZ+ nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok, nie może też być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku

Nie trzeba na ten moment wypełniać dodatkowych formalności. W kolejnych latach korzystania z ulgi należy jednak zweryfikować, czy wciąż przedsiębiorca spełnia warunki przewidziane w przepisach (np. wysokość przychodu za rok ubiegły) i ustalić dochód z roku poprzedniego – po to, aby obliczyć podstawę wymiaru składek.

oprac. Angeika Drygas

Źródło: gov.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 15:41