StoryEditorEnergetyki a młodzież

Nawet 2 tys. zł kary za sprzedaż energetyków dzieciom i młodzieży

14.07.2023., 11:25h
Jest decyzja Sejmu w sprawie sprzedaży napojów energetycznych! Już wiadomo, że nie będą mogły być sprzedawane osobom poniżej 18. roku życia. Z nowymi przepisami właściciele sklepów w praktyce zmierzą się wraz z początkiem nowego roku.

Od 1 stycznia 2024 roku będzie obowiązywał zakaz sprzedaży napojów z tauryną i kofeiną osobom poniżej 18. roku życia. Uchwalona ustawa jest nieco złagodzona, pierwotny projekt zawierał więcej obostrzeń, o czym pisaliśmy w lutym tego roku.

Czego zabraknie w nowej ustawie o energetykach?

To, co najważniejsze pozostało, jednak zrezygnowano z zakazu reklamowania napojów energetyzujących między godz. 6.00 a 20.00 m.in. w telewizji, kinie i radiu. Nie będzie także przymusu zorganizowania osobnego stoiska na te produkty w placówkach sklepowych.

Założenia ustawy o energetykach

Za nowelizacją ustawy o zdrowiu publicznym głosowało 278 posłów, przeciw było 12 osób, wstrzymało się 162. Ustawa została przegłosowana w czwartek. Głównym punktem jest zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia, jak również całkowity zakaz ich sprzedaży w placówkach oświatowych i w automatach. Chodzi o energetyki (środki spożywcze), w których składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mkg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie.

Napoje energetyczne – specjalne oznaczenia

W ustawie znalazł się także ważny przepis odnoszący się do producentów oraz importerów tego typu napojów. Na każdym opakowaniu muszą widnieć specjalne czytelne oznaczenia umieszczone w sposób nieusuwalny i trwały z informacją: "napój energetyzujący" lub "napój energetyczny". Napis ten powinien być ujęty w ramkę o rozmiarach nie mniejszych niż 1/10 opakowania jednostkowego oraz musi zajmować większość wydzielonej powierzchni.

Napoje energetyczne – jakie kary za sprzedaż nieletnim?

Za niestosowanie się do nowych przepisów grożą surowe kary. Brak wspomnianych wyżej oznaczeń lub za oznaczenia błędne będzie groziła grzywna do 200 tys. zł albo kara ograniczenia wolności, a nawet obie kary łącznie. Natomiast złamanie zakazu sprzedaży energetyków może skutkować grzywną do 2 tys. zł.

Ko może zapłacić 2 tys. zł?

Grzywna za nielegalną sprzedaż energetyków grozi także kierownikowi sklepu, baru, czy kawiarni, za niedopilnowanie przestrzegania litery prawa. Za sprzedanie zakazanego napoju osobom poniżej 18. roku sąd będzie mógł zasądzić przepadek napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny, nawet jeśli te produkty nie będą własnością sprawcy. Od kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

image
Stop energetykom

Energetyki będą wyłącznie dla dorosłych?

Dlaczego energetyki szkodzą nieletnim?

Pomysł o zakazie sprzedaży energetyków wynika z ich negatywnego wpływu na zdrowie młodych ludzi. Napoje te nie tylko zawierają spore ilości cukru, ale także taurynę i kofeinę, które nienaturalnie pobudzają i są szkodliwe dla młodego organizmu. Kofeina może także uzależniać, także psychicznie. Młodzież naśladuje swoje zachowania, a picie energetyków dla niektórych stało się swoistą modą. Spożywanie tego typu napojów w młodym wieku może mieć zgubne efekty uboczne. Młodzi ludzie w ten sposób chcą zaspokoić pragnienie szybkiego pobudzenia i dostarczyć organizmowi zastrzyk energii. Niestety, to działanie na krótką metę. Jakie są skutki picia energetyków w młodym wieku? Kofeina ma działanie nie tylko psychoaktywne. Może także powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości, w kształtowaniu układu nerwowego, przynosi niepokojące zmiany nastroju, rozdrażnienie, zaburza jakość snu dzieci.

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: Wiadomościhandlowe.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 23:31