Składki na ZUS rosną
Wzrost wysokości składek zależy od wynagrodzeń. Te zaś mają iść w górę – w 2023 roku podskoczą średnio do 6 tys. 935 zł, a w 2026 roku nawet do 8,5 tys. zł. Dla przedsiębiorców taki stan rzeczy oznacza także wyższe składki. Kwota odprowadzana do ZUS-u w 2023 roku (bez składki zdrowotnej, ponieważ jest naliczana w zależności od wybranej formy opodatkowania) zbija z nóg, to aż 1418,48 zł!
Ciężkie czasy dla małych firm
Najpierw dwa lata pandemii, która uderzyła w niektóre gałęzie gospodarki ze zdwojoną siłą, a następnie wojna w Ukrainie i szok gospodarczy na skalę światową. Rok 2022 to rok wyjątkowo trudny dla przedsiębiorców. Te wydarzenia przyniosły wzrost cen, kosztów pracowniczych i kryzys energetyczny.
Rok 2022 był kryzysowy dla firm
Mec. Dariusz Sosnowski, adwokat-specjalista w kwestiach gospodarczych, w wypowiedziach dla Wiadomości Handlowych zaznaczył, że firmy chcą być gotowe na zatrudnienie i zwalnianie jednocześnie. Wielu przedsiębiorców pozostaje w gotowości, otwierając się na dalszy rozwój i poszerzanie zespołu, ale równocześnie chcą też przygotować się na opcje mniej optymistyczne, redukcję zatrudnienia czy zwolnienia grupowe. Wiele zależy od czynników zewnętrznych, np. kryzysu energetycznego. –Takiej niepewności w gospodarce nie było chyba nawet w czasie pierwszego miesiąca pandemii COVID-19 – podkreśla mec. Dariusz Sosnowski. Okazuje się, że pandemia dotyczyła wybranych sektorów gospodarki. Obecnie mierzymy się z problemami, które uderzają we wszystkie gałęzie.
– Upadłości jest wiele np. w sektorze budowlanym. Wcześniej nie zdarzało się to z powodu braku klientów czy braku możliwości realizacji kontraktów. Obecnie to się zdarza – czytamy na portalu Wiadomości Handlowe.
150 tys. małych firm zniknie przez wyższy ZUS
O tym, że rok 2022 nie był optymistyczny dla właścicieli firm, mówią liczby. Do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wpłynęło 157,7 tys. wniosków o zamknięcie firm (więcej o 17,1% niż w roku 2021), notuje się także o 31,1% więcej wniosków o zawieszenie działalności. Jaki będzie 2023 rok pod tym względem?
– Szacuje się, że od początku roku w Polsce zawieszonych lub likwidowanych może być nawet 150 tysięcy małych firm. Jednym z powodów jest znaczący wzrost składki ZUS. Rośnie płaca minimalna, rośnie średnie wynagrodzenie to i wzrosty w tej przestrzeni są zdaje się oczywiste, ale nie dla wszystkich przedsiębiorców proporcjonalny jest wzrost zysków. Wiele firm MŚP narzeka na spadki obrotów, a jednocześnie wzrost obciążeń. Pytają więc jak sobie poradzić w tej sytuacji. Walczyć? Zawieszać działalność? Jak optymalizować biznes? Jakie podpisywać umowy? – mówi mec. Dariusz Sosnowski.
Oprac. Angelika Drygas
Źródło: Wiadomości Handlowe
Fot. envato elements