StoryEditorNowy urlop!

Wakacje składkowe wchodzą w życie! Na jakich zasadach?

11.06.2024., 10:30h
Miesiąc bez płacenia składek na ubezpieczenie społeczne to na pewno ukłon w stronę mikroprzedsiębiorców, którzy borykają się z wysokimi kosztami utrzymania swoich firm. Od kiedy to rozwiązanie zacznie obowiązywać?

Spis treści:

Wakacje składkowe – dla kogo?

Wakacje składkowe 2024

Wakacje składkowe – zasady

Wakacje składkowe – wniosek

Wakacje składkowe – od kiedy?

Prezydent właśnie podpisał ustawę w sprawie wakacji składkowych. Jeszcze w tym roku właściciele małych firm będą mogli wykorzystać miesiąc bez płacenia składki do ZUS-u. Ulga ta jest dobrowolna, a przedsiębiorca sam wybierze czas, kiedy z niej skorzysta. – To dobra wiadomość dla wszystkich mikroprzedsiębiorców, którzy czekali na to rozwiązanie. Dzięki niemu będą mogli oni złapać oddech w trudniejszym dla ich działalności czasie, bez obaw o stan swoich finansów. Dotrzymaliśmy obietnicy – podkreśla Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii. Na tym rozwiązaniu skorzysta ok. 1,7 mln osób.

Wakacje składkowe – dla kogo?

Skorzystają mikroprzedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa), którzy:

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku mieli zgłoszonych do ubezpieczeń nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym także siebie samych);
  • w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku, osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.

Zobacz także: Ile pieniędzy można dostać z dotacji na agroturystykę w 2024?

Wakacje składkowe 2024

Celem ulgi jest zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania składek za jeden miesiąc w każdym roku kalendarzowym. Wakacje składkowe dotyczą:

  • własnego ubezpieczenia społecznego: emerytalnego, rentowego, wypadkowego i chorobowego (jeśli wcześniej zostało zadeklarowane jego opłacanie),
  • Funduszu Pracy i Funduszu Solidarnościowego.

image
Ogródki na wynajem

Grządki na wynajem – czy to dobry pomysł na biznes?

Wakacje składkowe – zasady

Wakacje składkowe zwalniają ze składek na ubezpieczenia społeczne samego przedsiębiorcy. Nie skorzystają z nich osoby przez niego ubezpieczane, współpracujące czy pracujące dla niego. – Nie będą mogły z nich skorzystać osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Zastrzeżenie takie ma zapobiegać tzw. „wypychaniu” pracowników na samozatrudnienie – czytamy na gov.pl. W czasie urlopu składkowego przedsiębiorca nadal będzie mógł korzystać ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Po prostu składki będą finansowane przez państwo.

image
Wakacje składkowe 2024
FOTO: Envato Elements

Przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z wakacji składkowych nie będzie musiał zawieszać działalności – może prowadzić firmę i wystawiać faktury.

Wakacje składkowe – wniosek

Aby przejść na miesięczny urlop składkowy, uprawniona do tego osoba będzie musiała złożyć wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na profilu ZUS, w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc wakacji składkowych. Na stronie rządowej czytamy, że przedsiębiorcy powinni  pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania z wakacji składkowych, do 20. dnia następnego miesiąca.

Wakacje składkowe – od kiedy?

Ustawa wejdzie w życie od 1 listopada 2024 roku, zatem zainteresowani w grudniu tego roku będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania.

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 01:01