StoryEditorAgroturystyka

Ile pieniędzy można dostać z dotacji na agroturystykę w 2024?

Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego to popularny wiejski biznes. Na tę działalność przysługują dofinansowania, które pomogą założyć lub rozwinąć agroturystykę. Gdzie i ile pieniędzy można otrzymać?

Spis treści:

Co jest potrzebne, żeby prowadzić agroturystykę? 

Jeżeli sądzisz, że aby prowadzić gospodarstwo agroturystyczne wystarczy dom na wsi, jesteś w błędzie! To oczywiście konieczne na początek, jednak osoby, które chcą zająć się takim biznesem, muszą przygotować się na wyzwania. Dom lub działkę należy bowiem odpowiednio zagospodarować, przygotowując miejsca dla gości. Konieczne będą podstawowe meble, ale także wyposażenie pokoi i infrastruktura sanitarna. W zależności od tego, jakie ma być profil naszej agroturystyki, warto pomyśleć także o oferowanych gościom atrakcjach: nauce jazdy konnej, warsztatach kulinarnych, zajęciach z jogi itd. Szeroka oferta łatwiej skusi potencjalnych odwiedzających! By ich przyciągnąć, warto też zainwestować w marketing: na początek wystarczy estetyczna strona internetowa oraz obecność w mediach społecznościowych. Zastanawiasz się, skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Na szczęście istnieją dofinansowania na prowadzenie agroturystyki. 

Przeczytaj także: Kto może założyć małe zoo i ile to kosztuje?

Jakie organizacje prowadzą dofinansowania dla agroturystyki? 

Agroturystyka nie jest na razie branżą wspieraną na szeroką skalę, jednak ponieważ należy do kategorii HoReCa (hotele, restauracje, catering), na tego typu działalność można otrzymać dofinansowanie. W 2024 roku oferują je: 

  • inicjatywa LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność, 
  • PARP HoReCa. 

Inicjatywa LEADER: ile pieniędzy na agroturystykę? 

Inicjatywę LEADER koordynuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest ona finansowana ze środków unijnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W ramach tego programu można starać się o pieniądze na założenie lub rozwinięcie: 

  • gospodarstw agroturystycznych, 
  • zagród edukacyjnych, 
  • gospodarstw opiekuńczych. 

Pieniędzmi dla agroturystyk zarządzają miejscowe LGD, czyli Lokalne Grupy Działania. To one wyznaczają kryteria naboru wniosków o dofinansowanie, zatem chcąc uzyskać fundusze z inicjatywy LEADER, należy zacząć od znalezienia najbliższej LGD i zapoznania się z jej wytycznymi. 

Przeczytaj także: Chcesz rozpocząć kobiecy biznes na wsi? Oto sprawdzone pomysły!

W ramach inicjatywy LEADER na stworzenie lub rozwój gospodarstwa agroturystycznego można otrzymać wsparcie w wysokości do 85 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 150 tys. zł. 

Dotacje PARP HoReCa: jakie stawki i dla kogo? 

Dotacje PARP HoReCa przyznawane są ze środków z Krajowego Planu Odbudowy. O pieniądze mogą starać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które prowadziły i prowadzą działalność gospodarczą określoną odpowiednim kodem PKD, potwierdzoną wpisem do właściwego rejestru, w tym także gospodarstwa agroturystyczne. Kluczowe dla otrzymania dotacji jest jednak to, że przedsiębiorstwo powinno było odnotować spadek obrotów w 2020 lub 2021 roku. 

Wsparcie w ramach PARP HoReCa ma formę refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych, do 90 proc. wydatków. Maksymalne koszty kwalifikowane, które uprawniają do udziału w programie, to 600 tys. zł. Oznacza to więc, że przedsiębiorca może otrzymać od 50 do 540 tys. zł na swoje gospodarstwo agroturystyczne.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 13:13