Wiele kobiet zastanawia się, w jaką branżę celować. Tymczasem wybór powinien być podyktowany zainteresowaniami, wykształceniem, czy umiejętnościami. Kolejnym ważnym argumentem jest rozwój i czerpanie przyjemności z prowadzenia interesu. Otwarcie własnej firmy to nie tylko fajerwerki, ale ciężka praca, zwłaszcza na początku tej drogi, kiedy musimy rozkręcać biznes.
Gospodarstwo agroturystyczne
W Polsce już od dawna panuje moda na rodzinne (i nie tylko) wyjazdy na wieś, z dala od zatłoczonego miasta. Może warto pomyśleć o wykorzystaniu potencjału swojej wsi i założenie gospodarstwa agroturystycznego. Tutaj najważniejsza będzie baza noclegowa. Rozbudowanie swojego domu lub wybudowanie osobnego budynku, a może włączenie części domu do usług? Najlepiej sprzedają się te lokalizacje, które są usytuowane blisko jeziora, rzeki, czy atrakcyjnych obiektów turystycznych. Do swojej oferty można włączyć ciekawe kursy (wyplatanie koszy z wikliny, gotowanie, opieka na zwierzętami). Wabikiem byłyby konie i kurs jazdy konnej.
Sprzedaż produktów żywnościowych
Jedzenie prosto od rolnika ze wsi to marzenie wielu osób. Zdrowa żywność pochodząca z pewnego źródła od lokalnego wytwórcy jest czymś niezwykle atrakcyjnym, zwłaszcza w dobie rozmaitych afer związanych ze składami popularnych produktów. Mieszkanie na wsi ułatwia dostęp do zdrowej żywności: warzyw i owoców pochodzących z własnej plantacji, jaj, miodu, mleka prosto od krowy, mięsa i ziół. Może warto zastanowić się nad otwarciem sklepu ze zdrową żywnością?
Rolniczy Handel Detaliczny RHD
Taki interes wpisuje się w działalność Rolniczego Handlu Detalicznego RHD. Oczywiście po uprzedniej rejestracji u powiatowego lekarza weterynarii (w przypadku produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego lub żywności zawierającej środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i zwierzęcego) lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (w przypadku produkcji żywności pochodzenia niezwierzęcego).
W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do tych organów. RHD umożliwia przetwórstwo i zbywanie wytworzonej żywności konsumentom finalnym, a także na rzecz zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego, w tym sklepów, restauracji, stołówek i innych placówek. Uwaga! Żywność musi zawierać co najmniej jeden składnik pochodzący w całości z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Sprzedawać można produkty pochodzenia roślinnego (owoce, warzywa, zioła, zboża), pochodzenia zwierzęcego (mleko, śmietanę, jaja, miód), żywność przetworzoną (chleb, sery, soki, dżemy, przetwory z owoców i warzyw), potrawy (pierogi, placki ziemniaczane, knedle).
Własny lokal gastronomiczny
A może dobrze jest postawić na swoje umiejętności, takie jak pichcenie? Na wsi mieszka sporo kobiet, które świetnie gotują, co widać na przykładzie kół gospodyń wiejskich. Założenie baru może być strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza na terenach, gdzie znajduje się prężnie działająca agroturystyka. W barze można z powodzeniem sprzedawać także wyroby cukiernicze, czy torty na indywidualne zamówienia. Warto rozejrzeć się za dotacjami.
Inne pomysły na biznes na wsi:
- pogotowie krawieckie,
- zajęcia z jogi, pilatesu lub fitness,
- usługi kosmetyczne, np. stylizacja paznokci,
- prywatne przedszkole lub żłobek,
- organizacja imprez plenerowych,
- usługi graficzne,
- kwiaciarnia,
- firma ogrodnicza, szkółka roślin,
- hodowla alpak,
- wykonywanie kartek okolicznościowych.
Dotacje na otwarcie firmy 2023 – z urzędu pracy
Dofinansowanie z PUP to jedna z prostszych form uzyskania wsparcia finansowego. Przeznaczona jest m.in. dla osób bezrobotnych. Warunki otrzymania dotacji, m.in:
- brak aktywnej działalności w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku,
- nie należy przerwać stażu, szkolenia czy innej formy pomocy zaproponowanej przez urząd pracy w ciągu 12 miesięcy,
- brak innej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
- brak nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych,
- nie wolno złożyć wniosku o dofinansowanie do innego starosty.
Urzędy pracy bardzo często przyznają dotacje w ramach środków unijnych, czyli Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) i Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Pierwszy dotyczy osób poniżej 30 lat, natomiast RPO tych powyżej 30. roku życia.
Ile wynosi dotacja z urzędu pracy?
Maksymalna kwota dofinansowania z PUP wynosi 6-krotność średniej krajowej, czyli ok. 38 tys. zł. Jednak każdy urząd pracy może modyfikować ten pułap. Dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej można przeznaczyć na zakup sprzętu, maszyn, oprogramowania, urządzeń i materiałów, reklamy, adaptację lokalu.
Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło: gov.pl, krb.edu.pl,