StoryEditorWłasna firma

Chcesz rozpocząć kobiecy biznes na wsi? Oto sprawdzone pomysły!

17.01.2023., 14:00h

Własny biznes na wsi to idealny pomysł dla tych pań, które czują potrzebę szefowania sobie i znalezienia źródła dochodu. To nierzadko jedyna możliwość zarobkowania, ponieważ na prowincji trudniej o znalezienie dobrej pracy. W jaki biznes najlepiej zainwestować czas i pieniądze?

Wiele kobiet zastanawia się, w jaką branżę celować. Tymczasem wybór powinien być podyktowany zainteresowaniami, wykształceniem, czy umiejętnościami. Kolejnym ważnym argumentem jest rozwój i czerpanie przyjemności z prowadzenia interesu. Otwarcie własnej firmy to nie tylko fajerwerki, ale ciężka praca, zwłaszcza na początku tej drogi, kiedy musimy rozkręcać biznes.

Gospodarstwo agroturystyczne

W Polsce już od dawna panuje moda na rodzinne (i nie tylko) wyjazdy na wieś, z dala od zatłoczonego miasta. Może warto pomyśleć o wykorzystaniu potencjału swojej wsi i założenie gospodarstwa agroturystycznego. Tutaj najważniejsza będzie baza noclegowa. Rozbudowanie swojego domu lub wybudowanie osobnego budynku, a może włączenie części domu do usług? Najlepiej sprzedają się te lokalizacje, które są usytuowane blisko jeziora, rzeki, czy atrakcyjnych obiektów turystycznych. Do swojej oferty można włączyć ciekawe kursy (wyplatanie koszy z wikliny, gotowanie, opieka na zwierzętami). Wabikiem byłyby konie i kurs jazdy konnej.

Sprzedaż produktów żywnościowych

Jedzenie prosto od rolnika ze wsi to marzenie wielu osób. Zdrowa żywność pochodząca z pewnego źródła od lokalnego wytwórcy jest czymś niezwykle atrakcyjnym, zwłaszcza w dobie rozmaitych afer związanych ze składami popularnych produktów. Mieszkanie na wsi ułatwia dostęp do zdrowej żywności: warzyw i owoców pochodzących z własnej plantacji, jaj, miodu, mleka prosto od krowy, mięsa i ziół. Może warto zastanowić się nad otwarciem sklepu ze zdrową żywnością?

Rolniczy Handel Detaliczny RHD

Taki interes wpisuje się w działalność Rolniczego Handlu Detalicznego RHD. Oczywiście po uprzedniej rejestracji u powiatowego lekarza weterynarii (w przypadku produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego lub żywności zawierającej środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i zwierzęcego) lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (w przypadku produkcji żywności pochodzenia niezwierzęcego).

image

Własny sklepik z kawiarnią 

FOTO: Envato Elements

W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do tych organów. RHD umożliwia przetwórstwo i zbywanie wytworzonej żywności konsumentom finalnym, a także na rzecz zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego, w tym sklepów, restauracji, stołówek i innych placówek. Uwaga! Żywność musi zawierać co najmniej jeden składnik pochodzący w całości z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Sprzedawać można produkty pochodzenia roślinnego (owoce, warzywa, zioła, zboża), pochodzenia zwierzęcego (mleko, śmietanę, jaja, miód), żywność przetworzoną (chleb, sery, soki, dżemy, przetwory z owoców i warzyw), potrawy (pierogi, placki ziemniaczane, knedle).

Własny lokal gastronomiczny

A może dobrze jest postawić na swoje umiejętności, takie jak pichcenie? Na wsi mieszka sporo kobiet, które świetnie gotują, co widać na przykładzie kół gospodyń wiejskich. Założenie baru może być strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza na terenach, gdzie znajduje się prężnie działająca agroturystyka. W barze można z powodzeniem sprzedawać także wyroby cukiernicze, czy torty na indywidualne zamówienia. Warto rozejrzeć się za dotacjami.

Inne pomysły na biznes na wsi:

 • pogotowie krawieckie,
 • zajęcia z jogi, pilatesu lub fitness,
 • usługi kosmetyczne, np. stylizacja paznokci,
 • prywatne przedszkole lub żłobek,
 • organizacja imprez plenerowych,
 • usługi graficzne,
 • kwiaciarnia,
 • firma ogrodnicza, szkółka roślin,
 • hodowla alpak,
 • wykonywanie kartek okolicznościowych.
image

Joga w plenerze

FOTO: Envato Elements

Dotacje na otwarcie firmy 2023 – z urzędu pracy

Dofinansowanie z PUP to jedna z prostszych form uzyskania wsparcia finansowego. Przeznaczona jest m.in. dla osób bezrobotnych. Warunki otrzymania dotacji, m.in:

 • brak aktywnej działalności w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku,
 • nie należy przerwać stażu, szkolenia czy innej formy pomocy zaproponowanej przez urząd pracy w ciągu 12 miesięcy,
 • brak innej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
 • brak nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych,
 • nie wolno złożyć wniosku o dofinansowanie do innego starosty.

image
Twój biznes

10 pomysłów na biznes na wsi. Na co postawić?

Urzędy pracy bardzo często przyznają dotacje w ramach środków unijnych, czyli Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) i Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Pierwszy dotyczy osób poniżej 30 lat, natomiast RPO tych powyżej 30. roku życia.

Ile wynosi dotacja z urzędu pracy?

Maksymalna kwota dofinansowania z PUP wynosi 6-krotność średniej krajowej, czyli ok. 38 tys. zł. Jednak każdy urząd pracy może modyfikować ten pułap. Dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej można przeznaczyć na zakup sprzętu, maszyn, oprogramowania, urządzeń i materiałów, reklamy, adaptację lokalu.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl, krb.edu.pl, 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. luty 2023 12:30