StoryEditorGotówka czy przelew?

Czy czeka nas zakaz płacenia gotówką? Jakie limity będą obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku?

21.11.2023., 10:00h
W sprawie limitów płatności gotówką, zarówno w kontekście firm, jak i konsumentów panuje spory chaos. Wraz z Polskim Ładem miało przyjść zaostrzenie tych zakresów, zwłaszcza dla przedsiębiorców. Po drodze jednak te zmiany zostały cofnięte. Dlatego pytanie nasuwa się samo, jak to będzie tymi limitami w 2024 roku?

Ekonomiści wskazują, że zakaz płacenia gotówką może stać się kulą u nogi, jeśli chodzi o obrót gospodarczy. Mimo że większość obywateli ceni sobie płatności bezgotówkowe, to nie zawsze są one możliwe. Tak też jest w przypadku firm i instytucji – te również preferują przelewy, jednak nie w każdej sytuacji. Wygoda i bezpieczeństwo to nie wszystko. Furtka w postaci płatności za pomocą realnego pieniądza ułatwia sfinalizowanie wiele transakcji.

Limity płatności gotówką

Obecny limit płatności gotówkowych wynosi 15 tys. zł w przypadku transakcji pomiędzy przedsiębiorcami. Tzw. Polski Ład z 2021 roku miał zaostrzyć możliwości obrotu gotówkowego:

  • konsument miałby dokonywać płatności za pośrednictwem przelewu, gdy wartość transakcji z przedsiębiorcą, przekraczałaby 20 000 zł lub równowartość tej kwoty;
  • w ramach działalności gospodarczej w transakcjach z innymi przedsiębiorcami przyjmowanie płatności lub ich zlecanie miało następować za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeśli jednorazowa wartość transakcji, przekraczałaby 8 000 zł lub równowartość tej kwoty. 

Wyżej wspomniane limity miały obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. 

image
Nietypowy biznes

Kto może założyć małe zoo i ile to kosztuje?

Zakaz płacenia gotówką w 2024 roku – wady ustawy

Takie rozwiązanie byłoby jednak niewygodne dla małych firm i mikroprzedsiębiorców, także dla rzemieślników czy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Utrudnienia związane z oczekiwaniem na przelew, komplikacjami technicznymi czy lokalowymi mogłyby prowadzić do utraty kontrahenta i wpływać negatywnie na drobny handel. W kontekście zwykłych konsumentów takie ograniczenia wymuszałyby np. założenie konta czy kart płatniczych. Dlatego popularność zyskał pomysł znoszący ograniczenia związane z płaceniem gotówką.

image

Gotówka czy przelew?

FOTO: Envato Elements

Zakaz płacenia gotówką w 2024 roku – na jakich zasadach?

Ostatecznie Sejm zdecydował o uchyleniu tych przepisów, zostawiając dotychczasowy limit w obrocie gospodarczym wynoszący 15 tys. zł. W transakcjach między osobami prywatnymi nie będzie żadnych limitów. W 2024 roku właściciele firm będą mogli płacić i przyjmować płatności od innych przedsiębiorców za pośrednictwem gotówki lub w formie przelewu, jednak jeżeli jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. zł brutto, płatność musi być zrealizowana przelewem.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:52