StoryEditorWielkie zmiany

Dłuższy urlop i nowy rodzaj wolnego. Dla kogo?

12.01.2023., 16:00h

Idą nowe zmiany w Kodeksie pracy. Sporo się wydarzy w kwestii urlopów rodzicielskich i okresu próbnego. Kto najbardziej odczuje rewolucję?

Nowelizacja Kodeksu pracy wiąże się z wdrożeniem dwóch unijnych dyrektyw: rodzicielskiej oraz w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Tak naprawdę ten projekt został opublikowany w lutym 2022 roku. Teraz ma szansę na swój finał. Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że w dobie kryzysu prawo pracy musi zapewnić stabilność życiową, bezpieczeństwo pracy i elastyczność, do której przyzwyczaiła nas pandemia (chodzi m.in. o pracę zdalną).

Zmiany w Kodeksie pracy, m.in.

  • dodatkowy urlop opiekuńczy – 5 dni,
  • zwolnienie z pracy spowodowane działaniem "siły wyższej",
  • wydłużeniu ma ulec długość urlopu rodzicielskiego z 32 do 34 tygodni (lub z 41 do 43 tygodni w przypadku ciąży mnogiej),
  • wydłużenie urlopu w programie "Za życiem" do 65 tygodni (lub 67 tygodni w przypadku ciąży mnogiej), dotyczy on rodziców dzieci narodzonych z nieuleczalną chorobą,
  • skrócony zostanie okres na wykorzystanie dwóch tygodni urlopu ojcowskiego z dwóch lat do roku od narodzenia dziecka,
  • wydłużenie elastycznej organizacji pracy dla rodziców dzieci do lat 8, m.in poprzez pracę zdalną.

Urlopy dla rodziców – nowelizacja Kodeksu pracy

Rząd planuje wprowadzenie urlopu opiekuńczego w wymiarze pięciu dni. Ma on umożliwić  pracownikowi opiekę nad dzieckiem, ale również innemu członkowi rodziny, dni te nie będą płatne. Natomiast zwolnienie z pracy spowodowane działaniem "siły wyższej" to dwa dni lub 16 godzin, które mogą się przydać w razie bardzo pilnych spraw rodzinnych. Pracownik otrzyma połowę wartości wynagrodzenia. 

Zasiłki – nowelizacja Kodeksu pracy

Zmienią się też możliwości wypłaty zasiłku. Do wyboru pozostanie 100 proc. pensji na urlopie macierzyńskim i 70 proc. na urlopie rodzicielskim lub 81,5 proc. wynagrodzenia przez okres obu urlopów. Jednocześnie za okres dziewięciotygodniowej, nieprzenoszalnej części urlopu rodzicielskiego dla ojca dziecka przysługiwałby zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. 

Praca w ciąży a zmiany w Kodeksie pracy

W „nowym” Kodeksie pracy znajdzie się uregulowanie kwestii zwolnienia z pracy w okresie ciąży, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego. Będzie ono możliwe w przypadku ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa lub likwidacji. Dodatkowo po uzgodnieniu i wyjaśnieniu sytuacji ze  związkiem zawodowym.

Warunki zatrudnienia i zmiany w Kodeksie pracy

Kolejnym obszarem, w którym możemy spodziewać się zmian są warunki zatrudnienia. Nowelizacja wprowadza ochronę osób zatrudnionych na czas określony. Jeśli pracodawca nie zechce przedłużyć umowy, będzie musiał uzasadnić decyzję i podać do wiadomości związkowi zawodowemu. Podobne gdy pracownik będzie wnosił o zmianę umowy na czas nieokreślony. Pracodawca jest zobowiązany do podania powodu odmowy. Zmianie ma ulec długość okresu próbnego, będzie zawierało się ją na okres nieprzekraczający:

  • 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
  • 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

image
Zaplanuj urlop!

Rewolucja w urlopach na 2023. Co się zmieni i kiedy najlepiej wziąć wolne?

Dodatkowo będzie istniała możliwość wydłużenia w umowie tego okresu, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc. Pracownicy, którzy zawierają kolejną umowę o pracę z danym pracodawcą, nie będą zatrudniani na okres próbny, o ile rodzaj pracy pozostanie ten sam.

Przeczytaj też o tym, kiedy najlepiej wziąć wolne od pracy.

 

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:07