StoryEditorKryzys energetyczny

Czy w 2024 roku będzie dodatek węglowy?

Dodatek węglowy był jedną z form wsparcia Polaków w momencie gwałtownego wzrostu cen energii i surowców opałowych. Dzięki niemu część osób mogła kupić nieco więcej węgla na sezon grzewczy. Dziś wiadomo, że część programów pomocowych związanych z kryzysem energetycznym będzie przedłużona. Czy dotyczy to także dodatku węglowego?

Czym jest dodatek węglowy? 

Dodatek węglowy po raz pierwszy przyznawano w ubiegłym roku. Miał on formę jednorazowego wsparcia finansowego dla każdego gospodarstwa domowego, które wykazało, że do ogrzewania zimą wykorzystuje głównie węgiel. Wsparcie to wypłacano po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Miało ono wysokość 3000 zł. 

Rynek węgla 2024: czy węgiel można kupić bez przeszkód? 

Kryzys energetyczny w 2022 roku wiązał się nie tylko z wysokimi cenami surowców opałowych, ale także z ich niewielką dostępnością na rynku. W wielu składach nie dało się kupić węgla na długo przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Ostatnią deską ratunku stał się sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej, w którym dobrej jakości towar był dostępny w atrakcyjnej cenie. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że ten czas już za nami. Zdaniem ekspertów sytuacja rynku węgla w Polsce jest stabilna, zapasy surowca są duże i nie musimy martwić się o ewentualne braki. 

Jakie są ceny węgla w sezonie grzewczym 2023/2024? 

Tegoroczna sytuacja na rynku węgla w Polsce jest lepsza nie tylko pod względem zgromadzonych zapasów. Poprawiła się także kwestia cen za ten surowiec. Nie wróciły one co prawda do poziomu sprzed kryzysu w 2022 roku, jednak tego można było się spodziewać. Ceny są jednak dość atrakcyjne, a korzystając z promocji można nabyć węgiel nawet za 1100-1300 zł/t, w zależności od rodzaju. W ciekawych ofertach promocyjnych przoduje zwłaszcza sklep PGG. Co ciekawe, w tej witrynie ceny węgla spadały jeszcze na początku sezonu grzewczego. 

Przeczytaj także: Black Weeks w e-sklepie PGG – tańszy węgiel od 20 listopada! 

Dodatek węglowy: czy w 2024 roku będzie wypłacany? 

Stabilizacja na rynku węgla przekłada się bezpośrednio na dalsze losy dodatku węglowego. Ze względu na znaczne polepszenie sytuacji, wszystko wskazuje na to, że w tym roku dodatek węglowy nie będzie wypłacany. Takie stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska przedstawiła jeszcze w październiku ówczesna szefowa tego resortu, Anna Moskwa. 

- Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują. Gdyby doszło do jakichś zaburzeń na rynku - będziemy interweniować. Na dziś rynek się stabilizuje – mówiła wówczas na antenie Radia Zet. 

Czy to koniec wsparcia od państwa w kryzysie energetycznym? 

Choć można przyjąć, że najgorszy etap kryzysu energetycznego już za nami, nie oznacza to, że sytuacja jest dobra. Ceny energii, gazu i surowców opałowych wciąż są wysokie, a portfele Polaków drenuje inflacja. Z tego powodu perspektywa zakończenia wsparcia od państwa jest dla wielu przerażająca. Póki co nie jest to jednak przesądzone. Niewykluczone, że w 2024 roku dalej będą obowiązywały zamrożone ceny prądu oraz niższe ceny dla odbiorców, którzy zmieszczą się w wyznaczonych limitach zużycia energii.

Przeczytaj więcej: Czy ceny prądu będą zamrożone w 2024 roku? Na jakie ulgi możemy liczyć?

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 16:57