StoryEditorDopłaty do prądu

Dodatkowe 100 zł miesięcznie na prąd! Kto je dostanie?

Lipcowe podwyżki cen prądu coraz bliżej. Pojawiają się kolejne programy amortyzacyjne. Prócz bonu energetycznego wybrane osoby będą mogły dostać dodatkowe 100 zł na prąd miesięcznie. Komu należy się ta dopłata?

Spis treści:

Co nas czeka od 1 lipca? 

Już za kilka dni, 30 czerwca 2024, wygasną programy chroniące Polaków przed gwałtownym wzrostem cen energii, wprowadzone przez rząd PiS. Rachunki za prąd i gaz pójdą w górę. Do końca grudnia 2024 będzie obowiązywała maksymalna cena energii elektrycznej na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł/MWh dla samorządów, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich firm. Z kolei maksymalna cena paliwa gazowego została ustalona na poziomie 200,17 zł/MWh. 

Od kiedy będzie obowiązywał bon energetyczny? 

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o bonie energetycznym. W związku z tym Polacy mogą liczyć na dofinansowanie do rachunków za energię, jeżeli spełnią odpowiednie kryteria. 

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Bon energetyczny z podpisem prezydenta. Jakie zmiany od 1 lipca? 

Prawdopodobnie wnioski o wypłatę bonu energetycznego będzie można składać od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. 

Nie tylko bon energetyczny. Jaką dopłatę do prądu można będzie dostać? 

Okazuje się, że po podniesieniu cen energii bon energetyczny nie będzie jedynym wsparciem dla Polaków. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie wypłacał dodatkowe 100 zł do rachunków za prąd dla osób uprawnionych. 

Kto dostanie 100 zł do rachunku za prąd? 

Na dopłatę w wysokości 100 zł do rachunków za prąd będą mogły liczyć osoby z niepełnosprawnościami, które na co dzień korzystają z respiratorów lub koncentratorów tlenu. Maszyny te zużywają bowiem dużo energii, a wiele osób w trudnej sytuacji ekonomicznej ogranicza leczenie, by zaoszczędzić na rachunkach. 

Przeczytaj także: Ceny gazu wciąż niepewne. Rachunki będą obłędnie wysokie?

Dodatkowe 100 zł na prąd dla osób z niepełnosprawnością - jakie warunki? 

Program wspierania osób z niepełnosprawnościami poprzez wypłatę dodatkowych 100 zł miesięcznie za prąd jest koordynowany przez PFRON. Autorem pomysłu jest pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, Łukasz Krasoń. Wnioski o dotację będą przyjmowane raz na kwartał. Ich weryfikacja oprze się na danych z rejestrów NFZ, dotyczących usługi wentylacji domowej. Pieniądze będą wypłacane za każdy miesiąc w danym kwartale, czyli jednorazowo będzie to 300 zł. PFRON szacuje, że z pomocy skorzysta około 20 tys. osób. Tylko do końca 2024 r. na ten cel przeznaczonych zostanie 16 mln zł.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 10:44