StoryEditorWymiana dachu

Dofinansowanie do wymiany dachu – ile wyniesie?

20.08.2023., 11:00h
Azbest jest materiałem niebezpiecznym dla naszego zdrowia, a wiele budynków służących do produkcji rolnej nadal ma dachy z tego materiału. W ramach rządowego programu oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do 15 listopada 2022 r. przyjmowała wnioski o dofinansowanie do wymiany dachu w 2023 r. Ile wyniesie dopłata? Jakie warunki trzeba spełnić?

Ile maksymalnie wyniesie dopłata do wymiany dachu?

Dofinansowanie ryczałtowe wynosi 40 zł/m kw., a maksymalną powierzchnią jest 500 m kw. Wymieniany dach nie musi znajdować się na jednym budynku, jednak jeśli suma powierzchni wszystkich budynków wyniesie więcej niż 500 m kw., wsparcie nie przekroczy 20 000 zł. Dofinansowanie do wymiany dachu dotyczy jedynie budynków, które służą do produkcji rolnej, np. chlewni, stodół, obór bądź budynków przeznaczonych na przechowywanie maszyn rolniczych.Dotacja będzie udzielana w formie płatności końcowej, czyli po skończeniu prac związanych z wymianą. Pochodzi z programu wsparcia w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Kto może skorzystać ze wsparcia?

Dopłata skierowana jest do rolników, którzy są właścicielami budynków służących produkcji rolnej. Eternit znajduje się na wielu gmachach w gospodarstwach rolnych, a udowodnione zostało jego szkodliwe działanie na organizm człowieka. Wdychanie zawartych w nim włókien azbestowych zwiększa ryzyko wystąpienia niewydolności oddechowej, a nawet nowotworu płuc. Właścicielom domów jednorodzinnych dedykowany jest ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest. W ramach tego programu gminy, związki międzygminne i powiaty organizują darmowy wywóz i utylizację szkodliwego materiału.

image
Nowinki prawne

Jest zgoda Sejmu na schrony bez pozwolenia! Czy to droga inwestycja?

Wymiana dachu – trzeba zgłosić odbiór dachu gminie

Demontaż płyt eternitowych trzeba wykonać we własnym zakresie i na własny koszt. Płyty muszą zostać odpowiednio zabezpieczone – szczelnie zawinięte w folię. Gminy mają obowiązek odbioru i utylizacji materiału. Płyty należy umieścić w miejscu łatwo dostępnym, np. blisko wjazdu na posesję. Wywozem zajmują się firmy, z którymi gminy podpisują umowę. Utylizacja odbywa się na składowisku materiałów niebezpiecznych. Dokument potwierdzający odbiór azbestu przez gminę dołącza się do dokumentacji związanej z dotacją.

Wymiana dachu może upoważniać nas do ulgi termomodernizacyjnej

Wymiana dachu z eternitu może upoważniać do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej tylko wtedy, gdy wymiana dachu z azbestem zmniejszy zapotrzebowanie budynku na energię. Oznacza to, że wymieniając dach, musimy pamiętać o ociepleniu nowego pokrycia. W ramach programu Czyste Powietrze można starać się o dofinansowanie do zakupu materiałów termoizolacyjnych, ich montaż i wykończenie.

Oprac. Sandra Matus

fot. envato elements

Źródło: muratordom.pl, deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:21