StoryEditorBądź eko!

Fotowoltaika tanieje – czy warto zainwestować w panele właśnie teraz?

04.05.2023., 12:00h
Inflacja zbiera wielkie żniwo –o czym przekonują się Polacy każdego dnia podczas codziennych zakupów. Okazuje się jednak, że branża fotowoltaiczna notuje atrakcyjne spadki cen. Czy nastał moment, kiedy można zakupić panele w lepszej cenie?

Piotr Markowski, prezes firmy Corab, która zajmuje się produkcją i sprzedażą systemów fotowoltaicznych (PV), w rozmowie z Business Insiderem wskazuje, że koszt zakupu paneli spadł nawet o 10-15 procent! — Paradoksalnie inflacja nie dotknęła istotnie naszej branży, bo obecnie obserwujemy spadek cen modułów fotowoltaicznych. A to główny wydatek, bo moduły stanowią aż 70 proc. kosztów instalacji fotowoltaicznej. Ten spadek wynika przede wszystkim ze zwiększenia mocy produkcyjnych w Chinach. Po pandemii COVID-19 tamtejsi producenci zaczęli działać pełną parą, a jednocześnie zakończyły się cykle inwestycyjne, co wpłynęło na zwiększenie zdolności produkcyjnych zarówno samych modułów fotowoltaicznych, jak i polisylikonów — podstawowego materiału do produkcji celek, z których buduje się moduły. Szacuję, że spadek cen modułów sięgnął 10-15 procent — podkreśla specjalista (cytat za Business Insider).

Panele fotowoltaiczne – dynamika cen

Fotowoltaika to rozwiązanie, które cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Być może w związku z lepszymi cenami zainteresowanie systemami PV jeszcze bardziej wzrośnie? Na pewno ogromny wpływ na tę dobrą passę miał program "Mój prąd" – wraz z zakończeniem poprzedniej edycji eksperci zauważyli spadek w sprzedaży paneli. Ten trend na pewno szybko odwróci się, wystartowała bowiem już piąta edycja programu „Mój prąd”, w którym przewidziano dotacje na zakup fotowoltaiki, powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę.

image
Dotacje

“Mój prąd” na nowych warunkach. Co się zmieniło i na co można dostać pieniądze?

Paweł Mirowski, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze”, zastępca prezesa NFOŚiGW, podał, że w maju 2023 r., już w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia naboru złożono około 4,5 tys. wniosków na kwotę ok. 36 mln zł.

Cele programu „Mój prąd”:

  • zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych,
  • wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej lub magazyny ciepła),
  • wzrost efektywności zarządzania energią elektryczną.

Pompy ciepła to przyszłość

Oprócz systemów paneli fotowoltaicznych coraz większym wzięciem cieszą się pompy ciepła. Skąd taki nacisk na to rozwiązanie? Pompy ciepła w duecie z fotowoltaiką mogą przynieść świetne oszczędności. — Skoro ktoś produkuje własny prąd, to dlaczego ma mieć piec gazowy? Lepiej zainwestować w pompę i wykorzystać własny prąd do ogrzewania mieszkania czy podgrzewania wody. Zresztą Unia Europejska zamyka możliwość instalowania pieców gazowych, więc siłą rzeczy wszystkie nowe inwestycje będą wymagały innych urządzeń grzewczych. Przewiduję więc ogromny wzrost zainteresowania pompami, podobny do tego, jaki obserwowaliśmy w fotowoltaice — analizuje Piotr Markowski.

Czy pompa ciepła jest odpowiednia do domu na wsi? 

To proekologiczne rozwiązanie jak najbardziej nadaje się do domów wiejskich. Jednak przed zainstalowaniem pompy ciepła należy przeprowadzić termomodernizację budynku. Zadbać o jego ocieplenie, można także zamontować ogrzewanie podłogowe lub wymienić kaloryfery na te o większej powierzchni.

 

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: Business Insider, gov.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 15:58