StoryEditorJest wsparcie!

Już można dostać wyższe dotacje na termomodernizację. Jakie są nowe stawki?

10.12.2022., 15:00h

Kryzys energetyczny daje się we znaki. Warto śledzić możliwości dofinansowania i korzystać z wszystkich form pomocy. Od 1 grudnia można postarać się o atrakcyjnie pieniądze na termomodernizację i remonty. Jakie środki można otrzymać?

Dodatki to jedno, a oszczędzanie długoterminowe to kolejna kwestia. Dobrze jest przeprowadzić remont budynku w taki sposób, aby móc zmniejszać rachunki za energię przez całe lata. Poprawiając efektywność energetyczną budynków, zyskujemy spokój i pewność ochrony budżetu. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), od 1 grudnia 2022 r., wprowadził w życie ustawowe zmiany, dzięki którym można liczyć na wparcie inwestycji związanych z termomodernizacją.

Atrakcyjne zmiany, Program TERMO

Nowe rozwiązania wchodzą w skład Programu Termo, np. premia termomodernizacyjna czy premia MZG (mieszkaniowego zasobu gminy), która ma wspomóc naprawę stanu technicznego mieszkaniowego zasobu gmin.

Jaka jest wysokość wsparcia?

Wysokość premii termomodernizacyjnej wynosi:

  • 26 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
  • 31 proc. łącznych kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz z przedsięwzięciem OZE polegającym na zakupie, montażu, budowie albo modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii (koszty instalacji OZE muszą stanowić przynajmniej 10 proc. łącznych kosztów termomodernizacji i instalacji OZE),
  • dodatkowe wsparcie w wysokości 50 proc. kosztów wzmocnienia budynku wielkopłytowego – przy realizacji termomodernizacji budynków z tzw. „wielkiej płyty” wraz z ich wzmocnieniem.

Zatem wysokość premii termomodernizacyjnej wzrasta z 16 do 26 proc. kosztów inwestycji.

image
Termomodernizacja budynków

Remont domu to obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 60%. Co wymienić?

Kto jest adresatem programu?

Mogą się o nią starać m.in.:

  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • osoby prawne (m.in. spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego),
  • wspólnoty mieszkaniowe,
  • towarzystwa budownictwa społecznego (TBS),
  • społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM),
  • spółdzielnie mieszkaniowe,
  • spółki prawa handlowego,
  • osoby fizyczne – w tym właściciele domów jednorodzinnych.

Jeżeli termomodernizacja będzie połączona z inwestycją w odnawialne źródła energii (OZE), premia wyniesie łącznie 31 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Premia remontowa

Wysokość premii remontowej wynosi 25 proc. kosztów przedsięwzięcia remontowego (wzrasta z 15 proc.). Może z niej skorzystać ta sama grupa inwestorów, co w przypadku premii termomodernizacyjnej, z wyjątkiem właścicieli domów jednorodzinnych.

O dofinansowanie mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, których użytkowanie rozpoczęto:

  • co najmniej 40 lat przed dniem złożenia wniosku o premię remontową,
  • co najmniej 20 lat przed dniem złożenia wniosku o premię remontową do banku kredytującego. Budynek ten należy do społecznej inicjatywy mieszkaniowej lub towarzystwa budownictwa społecznego; budynek ten został wybudowany przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez BGK na podstawie wniosków o kredyt złożonych do dnia 30 września 2009 r. lub przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa.

Gdzie złożyć wniosek o przyznanie premii?

Wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej lub remontowej inwestor składa w banku kredytującym, który współpracuje z BGK. Lista banków kredytujących jest dostępna na stronie internetowej BGK.

Nowe rozwiązanie – premia MZG

Gminy i spółki gminne mogą wnioskować o premię MZG. Wsparcie to dotyczy budynków, w których wszystkie lokale mieszkalne należą do gminy, która dodatkowo przyjęła uchwałę antysmogową. Wysokość premii MZG wynosi 50 proc. kosztów przedsięwzięcia. Może wzrosnąć do 60 proc., jeżeli budynek jest wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, a także gdy inwestycja stanowi przedsięwzięcie rewitalizacyjne opisane w gminnym programie rewitalizacji. Wnioski należy składać bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego. Premię MZG można otrzymać niezależnie od tego, czy inwestycja jest finansowana z kredytu, czy ze środków własnych.

Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 01:22