StoryEditorNowe dotacje do kredytów

Kredyt na start 0%: czy można dostać preferencyjną pożyczkę na kupno domu na wsi?

Własne cztery ściany to marzenie wielu młodych osób. Coraz częściej jednak czują, że jest ono nieosiągalne. By nieco unormować sytuację na rynku nieruchomości, rząd wprowadził kredyt #naStart z oprocentowaniem 0 proc. Kto dostanie taką pożyczkę? Czy za te pieniądze można kupić lub wybudować dom na wsi?

Czym jest kredyt #naStart 0 proc.? 

Kredyt #naStart to część rządowego programu Mieszkanie na Start, dedykowanego osobom, które chciałyby kupić swoje pierwsze cztery kąty. To rozwiązanie zastąpi funkcjonujące do tej pory bezpieczne kredyty 2 proc. oraz rodzinny kredyt mieszkaniowy, łącząc w sobie niektóre z ich cech. Kredytobiorca będzie mógł zaciągnąć zobowiązanie w banku, do którego rat państwo dopłaci, dzięki czemu oprocentowanie będzie miało szansę wynieść 0. 

Pożyczki jeszcze nie wystartowały, a już wzbudziły duże kontrowersje. Wiele bowiem wskazuje na to, że program przyczyni się do podbicia cen nieruchomości, które i tak są dziś ogromne, a zamiast pomagać Polakom będzie de facto napełniał kieszenie deweloperów. 

Kto może się starać o kredyt 0 proc.? 

O kredyt na zakup nieruchomości na preferencyjnych warunkach będą mogły starać się osoby, które: 

 • nie ukończyły 35 lat, jeżeli przystępują do kredytu jako single; jeżeli w gospodarstwie domowym są co najmniej dwie osoby (dwoje kredytobiorców bez względu na łączący ich stosunek prawny, kredytobiorca i dziecko), granica wiekowa nie obowiązuje, 
 • nie posiadają i nie posiadały mieszkania (domu jednorodzinnego), chyba że posiadanym mieszkaniem jest udział (nie wyższy niż 50 proc.) w prawie własności mieszkania albo spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, uzyskanym w drodze dziedziczenia lub darowizny, 
 • posiadają nie więcej niż jedno mieszkanie, a w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej troje dzieci. 

Przeczytaj także: Ministerstwo Klimatu ujawnia szczegóły bonu energetycznego! Mieszkańcy wsi objęci ochroną

Jaki jest próg dochodowy dla kredytu na start? 

W odróżnieniu od Bezpiecznego kredytu 2 proc., w przypadku kredytu #naStart będą obowiązywały kryteria dochodowe w następującej wysokości: 

 • 7 tys. zł netto miesięcznie dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 
 • 13 tys. zł netto miesięcznie dla dwuosobowego gospodarstwa domowego, 
 • 16 tys. zł netto miesięcznie dla trzyosobowego gospodarstwa domowego, 
 • 19,5 tys. zł netto miesięcznie dla czteroosobowego albo większego gospodarstwa domowego, 
 • 23 tys. zł netto miesięcznie dla pięcioosobowego albo większego gospodarstwa domowego. 

Dochód liczony będzie jako suma zarobków osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Dla banku istotny będzie dochód osiągnięty w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o kredyt. Przekroczenie progu dochodowego nie uniemożliwi kredytobiorcy uzyskania pożyczki, jednak wówczas dopłaty będą pomniejszone: w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego o 50 gr za każdą złotówkę, dla większych gospodarstw domowych o 25 gr za każdą złotówkę. 

Czy na kredyt 0 proc. można kupić dom na wsi? 

Kredyt 0 proc. dedykowany jest osobom, które chcą kupić swoją pierwszą nieruchomość. W programie przewidziano jednak metraż, do którego można otrzymać preferencyjną pożyczkę. W przypadku singla jest to 50 m2, przy każdej kolejnej osobie (w tym dziecku) powierzchnia rośnie o 25 m2. Oznacza to, że rodzina z dwójką dzieci może wziąć kredyt 0 proc. na nieruchomość o powierzchni 125 m2. Im większa powierzchnia, tym mniej państwo dopłaci do rat: kwota dopłaty jest obniżana o 50 zł miesięcznie za każdy 1 m2 ponad limit. 

Preferencyjną pożyczkę można zaciągnąć na zakup wybranej nieruchomości. Może to być mieszkanie, dom lub nawet działka, na której chcemy wybudować budynek mieszkalny. To oznacza, że na kredyt 0 proc. można kupić również dom na wsi. Pieniędzy nie można za to przeznaczyć na pustą działkę, jeżeli nie mamy w planach przeprowadzenia tam inwestycji budowlanej. 

Do jakiej kwoty kredytu przysługują dopłaty? 

Celem kredytu #naStart jest stworzenie Polakom możliwości kupienia własnego domu lub mieszkania. Szczególną uwagę zwrócono na rodziny wielodzietne. Z tego powodu im więcej osób wlicza się do gospodarstwa domowego, tym większa kwota kredytu będzie objęta dopłatami. Wynoszą one: 

 • 200 tys. zł przy jednej osobie w gospodarstwie domowym, 
 • 400 tys. zł przy dwóch osobach, 
 • 450 tys. zł przy trzech osobach, 
 • 500 tys. zł przy czterech osobach, 
 • 600 tys. zł przy pięciu osobach. 

Nawet jeżeli singiel zaciągnie większy kredyt, np. na 300 tys. zł, budżet państwa dopłaci tylko do 200 tys. zł, z kolei kwota ponad próg będzie podlegała regularnemu oprocentowaniu, oferowanemu przez bank. 

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:52