StoryEditorBon energetyczny 2024

Ministerstwo Klimatu ujawnia szczegóły bonu energetycznego! Mieszkańcy wsi objęci ochroną

W serwisie internetowym kancelarii premiera można się zapoznać z projektem ustawy o bonie energetycznym. Zawiera on informacje, na które czekało wielu Polaków, dotyczące między innymi tego, kto i ile pieniędzy dostanie w ramach planowanego wsparcia. Co dziś wiadomo o bonie energetycznym? Kiedy wejdzie w życie?

Nowe wsparcie w związku z cenami energii 

Szczegóły bonu energetycznego miały być omawiane podczas posiedzenia sejmu tuż po świętach wielkanocnych. Tak się jednak nie stało i detale nowego programu wsparcia opublikowano dopiero po połowie kwietnia. Z opisu projektu możemy dowiedzieć się, że rządzący przeanalizowali poprzednie formy pomocy Polakom w walce z kryzysem energetycznym i wskazali obszary, które wymagają usprawnienia i doprecyzowania, by wsparcie przynosiło realną korzyść i było zgodne z prawem. Ostatecznie okazało się, że w celu wprowadzenia dobrze funkcjonującego rozwiązania, niezbędna jest ingerencja legislacyjna. 

Czym będzie bon energetyczny? 

W połowie 2024 roku wygaśnie program wsparcia Polaków w walce z kryzysem energetycznym, powołany jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Obejmował on zamrożenie cen prądu i niższe rachunki dla osób, które zmieściły się w dedykowanym dla swojego gospodarstwa domowego limicie zużycia energii elektrycznej. Ceny prądu będą stopniowo uwalniane, jednak obecny rząd postanowił, że nie zrezygnuje całkowicie z programów pomocowych. Nową sztandarową inicjatywą ma być bon energetyczny - działanie osłonowe, którego celem będzie ochrona osób w gorszej sytuacji ekonomicznej przed wzrostem cen prądu po ich odmrożeniu. 

Przeczytaj także: Wyższe ceny prądu już od 1 lipca! Ile naprawdę zapłacimy za energię?

Znamy szczegóły bonu energetycznego! Będą progi dochodowe? 

Zapowiadając bon energetyczny, szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska zaznaczyła, że wsparcie dedykowane będzie osobom w trudnej sytuacji ekonomicznej. W związku z tym będą obowiązywały progi dochodowe, uprawniające do uzyskania tego świadczenia. Według najnowszego projektu ustawy, by móc starać się o bon energetyczny, nie można uzyskiwać dochodów większych niż: 

  • 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, 
  • 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. 

Czy mieszkańcy wsi otrzymają bony energetyczne? 

MKiŚ zaznacza, że: 

“Beneficjentami bonu energetycznego będą nie tylko gospodarstwa domowe o niskich dochodach, ale również odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej oraz te domostwa, które dziś z uwagi na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego.” 

Oznacza to, że resort zamierza zwrócić szczególną uwagę na osoby samotnie zamieszkujące w domach jednorodzinnych, w tym także zlokalizowanych na wsi i w małych miejscowościach. Bon otrzymają także emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury oraz emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze, w tym wielu emerytowanych rolników. 

Jakie wsparcie przewiduje MKiŚ na 2025 rok? 

Ministerstwo Klimatu zapowiedziało także wspieranie Polaków w trakcie procesu powrotu do rynkowych cen energii w 2025 roku. Przewiduje między innymi nałożenie na dostawców energii obowiązku przedłożenia prezesowi URE taryf, które będą obowiązywały co najmniej do końca przyszłego roku. W ten sposób operatorzy nie będą mogli manipulować cenami ostatecznymi, nawet jeżeli na rynkach energii nastąpią wahania. W projekcie ustawy znalazł się także zapis, ustalający maksymalną cenę energii na poziomie 500 zł/MWh, która to cena ma obowiązywać co najmniej do końca 2024 roku. Za stosowanie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty. 

 

źródło: gov.pl

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 15:01