StoryEditorDopłaty do klimatyzacji

Marzysz o chłodzie? Dowiedz się, gdzie można dostać dotację do klimatyzacji

Klimatyzacja coraz częściej stanowi podstawowe wyposażenie nowych domów na wsi. Osoby, które chcą zainstalować klimatyzację w domu, mają szansę skorzystać z dotacji. W jakich programach?

Spis treści:

Czy w Czystym Powietrzu są dopłaty do klimatyzacji? 

Czyste Powietrze to jeden z największych programów dopłat. Jego zakres jest bardzo szeroki, obejmuje nie tylko dofinansowanie do wymiany pieców. W 2024 roku można z niego uzyskać również pieniądze na montaż klimatyzacji, a dokładniej pompy ciepła powietrze-powietrze, czyli klimatyzatora z funkcją grzania. Taka dotacja przysługuje właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych, a jej wysokość jest uzależniona od dochodów i może zostać wypłacona na jednym z trzech poziomów: 

  • podstawowym — do 40 proc. kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 4400 zł; 
  • podwyższonym — do 70 proc. kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 7800 zł; 
  • najwyższym — do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 11200 zł. 

Przeczytaj także: Program Mój Prąd 6.0 rusza niebawem! Kiedy dokładnie?

Pieniądze na klimatyzację z programu Moje Ciepło 

Obok programu Czyste Powietrze istnieją także inne przedsięwzięcia, w ramach których można uzyskać dotację na instalację klimatyzacji w domu. Wśród nich znajduje się między innymi Moje Ciepło, którego głównym celem jest dofinansowywanie kupna i montażu pomp ciepła w nowych jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Można uzyskać pieniądze na pompy typu powietrze-powietrze, powietrze-woda oraz gruntowe. Dotacja wynosi do 30 proc. albo do 45 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję. 

Przeczytaj także: Fotowoltaika – zwrot nadpłat w systemie net-billing będzie wyższy!

Dopłaty do klimatyzacji dla rolników z Agroenergii

Osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne, mogą skorzystać z dotacji do klimatyzacji w ramach programu Agroenergia. Jego celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym. Dofinansowuje on instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i pompy ciepła o mocy zainstalowanej powyżej 10 kW i nie większej niż 50 kW, w tym także instalacje hybrydowe oraz towarzyszące magazyny energii elektrycznej. Z dotacji skorzystać mogą osoby fizyczne będące właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha, oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadzące osobiście gospodarstwo. 

Przeczytaj także: Jak przygotować klimatyzację i grzejniki na lato?

 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 21:37