Spis treści:
- Dlaczego trzeba przygotować klimatyzację na lato?
- Jak przygotować klimatyzację na wysokie temperatury?
- Czy przed sezonem warto wezwać fachowca do klimatyzacji?
- Czy grzejniki trzeba przygotować na lato?
Dlaczego trzeba przygotować klimatyzację na lato?
Jeżeli masz w domu system klimatyzujący, z pewnością już nie wyobrażasz sobie bez niego wakacji. Fale upałów, które w ostatnich latach przetaczały się nad Polską, dały nam mocno w kość. By móc się przed nimi ochronić za pomocą klimatyzacji, trzeba o nią zadbać z wyprzedzeniem. Jak każdy sprzęt w domu wymaga ona konserwacji, by działała długo i skutecznie. Przy okazji możemy także zapobiegać awariom oraz nadmiernemu zużyciu energii, które może być skutkiem ubocznym zaniedbania klimatyzacji.
Przeczytaj także: 6 sposobów na to, by ochłodzić mieszkanie latem
Jak przygotować klimatyzację na wysokie temperatury?
Jeszcze zanim włączysz klimatyzację, by cieszyć się upragnionym chłodem w upalny dzień, zadbaj o jej konserwację. Zacznij od dokładnego czyszczenia. Usuń brud z filtrów, pozbądź się kurzu z wewnętrznych oraz zewnętrznych części maszyny. Upewnij się także w miarę możliwości, że rury i przewody są sprawne i czyste.
Przeczytaj także: Jak sobie radzić w upalne noce? Poznaj sposoby na sen w upały
Przed sezonem warto upewnić się, że izolacja rur i przewodów klimatyzujących jest nieuszkodzona. W innym przypadku może dojść do strat ciepła, które boleśnie odczujemy w portfelu: sprzęt będzie ciężko pracował, by utrzymać wskazaną temperaturę, pożerając mnóstwo energii! Uszkodzoną izolację należy wymienić, by temu zapobiec.
Czy przed sezonem warto wezwać fachowca do klimatyzacji?
Przygotowanie klimatyzacji do sezonu powinno obejmować także testowanie jej działania. Warto włączyć ją wcześniej, ustawić optymalną temperaturę i upewnić się, że system działa poprawnie: włącza się i wyłącza bez problemów oraz efektywnie chłodzi powietrze. Jeżeli w trakcie próby zaniepokoją cię np. dźwięki czy zapach klimatyzacji, konieczne może się okazać wezwanie fachowca. Warto zadzwonić po niego także w przypadku innych wątpliwości co do tego, czy system działa sprawnie.
Czy grzejniki trzeba przygotować na lato?
Naturalną koleją rzeczy jest przygotowywanie klimatyzacji na lato i grzejników na zimę. Okazuje się jednak, że również przed okresem wysokich temperatur należy odpowiednio zadbać o kaloryfery! Wbrew pozorom, zakręcenie ich i pozostawienie tak na całe lato nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego lepiej postąpić dokładnie odwrotnie: odkręcić grzejniki na maksymalną wartość! Dlaczego? W ten sposób unikniemy zapowietrzania kaloryferów, co mogłoby doprowadzić do spadku ich wydajności, a nawet awarii w kolejnym sezonie grzewczym.
Przeczytaj także: Jak czyścić i dbać o grzejniki?
Latem należy również dbać o czystość grzejników. Wystarczy miękka ściereczka z mikrofibry, by oczyścić je z kurzu. Do trudno dostępnych miejsc można sięgnąć odkurzaczem, by jesienią z przyjemnością powrócić do wygrzewania się przy kaloryferze!
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements