StoryEditorUpały nadchodzą

Jak przygotować klimatyzację i grzejniki na lato?

Sezon grzewczy już za nami, wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nim wysokie temperatury. By z nimi walczyć, odpowiednio przygotuj klimatyzację oraz grzejniki w swoim domu. Jak to zrobić?

Spis treści:

Dlaczego trzeba przygotować klimatyzację na lato? 

Jeżeli masz w domu system klimatyzujący, z pewnością już nie wyobrażasz sobie bez niego wakacji. Fale upałów, które w ostatnich latach przetaczały się nad Polską, dały nam mocno w kość. By móc się przed nimi ochronić za pomocą klimatyzacji, trzeba o nią zadbać z wyprzedzeniem. Jak każdy sprzęt w domu wymaga ona konserwacji, by działała długo i skutecznie. Przy okazji możemy także zapobiegać awariom oraz nadmiernemu zużyciu energii, które może być skutkiem ubocznym zaniedbania klimatyzacji. 

Przeczytaj także: 6 sposobów na to, by ochłodzić mieszkanie latem

Jak przygotować klimatyzację na wysokie temperatury? 

Jeszcze zanim włączysz klimatyzację, by cieszyć się upragnionym chłodem w upalny dzień, zadbaj o jej konserwację. Zacznij od dokładnego czyszczenia. Usuń brud z filtrów, pozbądź się kurzu z wewnętrznych oraz zewnętrznych części maszyny. Upewnij się także w miarę możliwości, że rury i przewody są sprawne i czyste. 

Przeczytaj także: Jak sobie radzić w upalne noce? Poznaj sposoby na sen w upały

Przed sezonem warto upewnić się, że izolacja rur i przewodów klimatyzujących jest nieuszkodzona. W innym przypadku może dojść do strat ciepła, które boleśnie odczujemy w portfelu: sprzęt będzie ciężko pracował, by utrzymać wskazaną temperaturę, pożerając mnóstwo energii! Uszkodzoną izolację należy wymienić, by temu zapobiec. 

Czy przed sezonem warto wezwać fachowca do klimatyzacji? 

Przygotowanie klimatyzacji do sezonu powinno obejmować także testowanie jej działania. Warto włączyć ją wcześniej, ustawić optymalną temperaturę i upewnić się, że system działa poprawnie: włącza się i wyłącza bez problemów oraz efektywnie chłodzi powietrze. Jeżeli w trakcie próby zaniepokoją cię np. dźwięki czy zapach klimatyzacji, konieczne może się okazać wezwanie fachowca. Warto zadzwonić po niego także w przypadku innych wątpliwości co do tego, czy system działa sprawnie. 

Czy grzejniki trzeba przygotować na lato? 

Naturalną koleją rzeczy jest przygotowywanie klimatyzacji na lato i grzejników na zimę. Okazuje się jednak, że również przed okresem wysokich temperatur należy odpowiednio zadbać o kaloryfery! Wbrew pozorom, zakręcenie ich i pozostawienie tak na całe lato nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego lepiej postąpić dokładnie odwrotnie: odkręcić grzejniki na maksymalną wartość! Dlaczego? W ten sposób unikniemy zapowietrzania kaloryferów, co mogłoby doprowadzić do spadku ich wydajności, a nawet awarii w kolejnym sezonie grzewczym. 

Przeczytaj także: Jak czyścić i dbać o grzejniki?

Latem należy również dbać o czystość grzejników. Wystarczy miękka ściereczka z mikrofibry, by oczyścić je z kurzu. Do trudno dostępnych miejsc można sięgnąć odkurzaczem, by jesienią z przyjemnością powrócić do wygrzewania się przy kaloryferze! 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 23:10