StoryEditorPospiesz się z wnioskiem!

Moja Woda: ostatnia szansa na dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę!

Już niewiele czasu pozostało osobom, które chcą złożyć wniosek o dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę w programie Moja Woda. Ile pieniędzy można otrzymać i jakie warunki trzeba spełnić?

Spis treści:

Czym jest program Moja Woda? 

Program Moja Woda to inicjatywa, która ma na celu podniesienie poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu oraz zagrożeń naturalnych poprzez ochronę zasobów wodnych i walkę z suszą. Realizacja tych zadań jest możliwa dzięki zwiększeniu retencji oraz wykorzystywaniu zgromadzonych wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości z domami jednorodzinnymi. 

Ile pieniędzy jest w puli programu Moja Woda? 

Obecnie trwa nabór w III edycji programu “Moja Woda”. Będzie to prawdopodobnie ostatnia szansa, by otrzymać dofinansowanie na przydomową instalację retencyjną, bowiem program ten przewidziany był na lata 2020-2024. W poprzednich odsłonach przyjęto wnioski, których łączna kwota wyniosła blisko 275 mln zł. Na trzecią edycję przeznaczono 130 mln zł i Wojewódzkie Oddziały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, koordynujące projekt, wciąż dysponują pieniędzmi. Warto się więc pospieszyć. 

Przeczytaj także: Zakaz sprzedaży węgla gospodarstwom domowym: kto i od kiedy nie kupi opału?

Moja Woda: na co można dostać pieniądze? 

W programie Moja Woda beneficjent może otrzymać pieniądze na zakup, dostawę, montaż, budowa, rozbudowa, uruchomienie instalacji: 

  • do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, tj. z dachów, chodników, podjazdów (np. łapacze, wpusty, osadniki rynnowe, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez rynien i rur spustowych), 
  • do magazynowania wód opadowych w zbiornikach (np. szczelne zbiorniki podziemne i naziemne) o sumarycznej pojemności minimum 2 m3, 
  • do retencjonowania wód opadowych, w tym roztopowych w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte), 
  • do retencjonowania wód opadowych, w tym roztopowych na dachach – „zielone dachy” (warstwa drenażowa) bez kosztów nasadzeń, 
  • do wykorzystywania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowych (np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody z istniejącego/nowobudowanego w ramach inwestycji zbiornika). 

Ile pieniędzy można dostać w programie Moja Woda? 

Na jedno przedsięwzięcie, związane ze stworzeniem lub rozbudową przydomowej instalacji retencyjnej na wodę deszczową, beneficjent może otrzymać dotację w wysokości do 80 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia. Kwotowo może to być nie więcej niż 6 000 zł. Minimalna kwota inwestycji, kwalifikująca do uzyskania dotacji, to 2000 zł. 

Przeczytaj także: Coraz mniej osób chce wymieniać piece na nowe! Dlaczego?

Do kosztów kwalifikowanych, finansowanych z tej inicjatywy, zalicza się wydatki na zakup oraz zainstalowanie komponentów i adaptacji istniejących instalacji, które będą trwałą częścią przydomowego systemu retencyjnego. 

Moja Woda III: trzeba się pospieszyć! Do kiedy wnioski? 

Na składanie wniosków w programie Moja Woda nie zostało wiele czasu. Chociaż nabór w III edycji ma trwać do wyczerpania puli finansowej, podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024. Środki będą wypłacane do końca tego roku. Program cieszy się dużym zainteresowaniem, zatem warto pospieszyć się i złożyć wniosek, by mieć szansę na uzyskanie dofinansowania. Na razie nie wiadomo bowiem, czy Moja Woda zostanie przedłużona bądź zastąpiona przez podobną inicjatywę.

 

Zuzanna Ćwiklińska

źródło: WFOŚiGW Poznań

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 15:29