StoryEditorDotacje

Moje Ciepło: do 21 tys. złotych dotacji na pompę ciepła. Jakie warunki?

08.08.2022., 16:28h

Program „Moje Ciepło” to kolejny krok zachęcający Polaków do inwestowania w ekologiczne źródła energii. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dotacje "Moje ciepłpo" w 2022? Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Nieefektywne źródła ciepła wykorzystujące paliwa kopalne przyczyniają się do pogorszenia stanu powietrza na terenie naszego kraju. Co więcej, warto postawić – zwłaszcza w dobie rosnących cen energii – na alternatywne sposoby ogrzewania domu, a dodatkowo zadziałać na korzyść środowiska naturalnego.

Minister środowiska: pompy ciepła poprawią jakość powierza w Polsce

– Konsekwentnie rozwijamy w Polsce energetykę prosumencką oraz ogrzewnictwo indywidualne, a  program „Moje Ciepło” stanowi kolejny krok w tym kierunku – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Szerokie zastosowanie w domach jednorodzinnych pomp ciepła, które zaliczają się do najnowocześniejszych, ekologicznych, zeroemisyjnych źródeł ciepła, przyczyni się poprawy jakości powietrza w naszym kraju i do osiągania wytyczonych celów klimatycznych – dodaje szefowa resortu.

Ile wynoszą dotacje do pompy ciepła?

Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju wybranej pompy. Wynosi ona do 7 tysięcy w przypadku pompy powietrznej i do 21 tysięcy, jeśli zdecydujemy się na pompę gruntową. Tak czy inaczej, stanowi ona nie więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych.

Sytuacja zmienia się na lepsze dla rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny – wtedy dotacja rośnie do 45% kosztów kwalifikowanych. Pieniędzy wystarczy dla sporej grupy zainteresowanych, budżet programu „Moje Ciepło”, który jest zasilany z Funduszu Modernizacyjnego, wynosi aż 600 mln zł. Ta dopłata to potężny zastrzyk finansowy wspierający zakup i montaż pompy ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych.

image

Dotacja wynosi ona do 7 tysięcy na instalację pompy ciepła typu woda-powietrze oraz do 21 tysięcy w przypadku pompy gruntowej

FOTO: Envato

Na co można przeznaczyć dopłaty z programu Moje Ciepło?

Dotacja obejmuje:

  • zakup i montaż gruntowych pomp ciepła – grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem;
  • zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze z osprzętem;
  • zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.

Kto może otrzymać dotacje do pompy ciepła?

O dotacje na pompę ciepła mogą ubiegać się właściciele nowych domów

Beneficjentami dofinansowania mogą być osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami nowych domów jednorodzinnych. Nowych, czyli takich, w przypadku których w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu. Może to być również nowy dom z zawiadomieniem o zakończeniu budowy lub wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie złożonym nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.    

Jaki warunek trzeba spełnić, aby dostać dopłaty z programu Moje Ciepło?

Dopłaty mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach, które wykażą się dodatkowo podwyższonym standardem energetycznym. Co to oznacza? W 2022 roku dotacja zostanie przyznana właścicielom budynków, których energia pierwotna (EP) nie przekroczy 63 kWh/m2 w ciągu roku, w kolejnych latach będzie jeszcze bardziej restrykcyjnie – EP nie będzie mogło przekroczyć 55 kWh/m² rocznie.

Osoby, które chcą skorzystać z dopłat w ramach programu „Moje Ciepło” powinni kierować się zasadą – najpierw inwestycja, potem refundacja. Pompy ciepła są wykorzystywane do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej.

Jakie są zalety pomy ciepła? 

Pompy ciepła nie sposób przecenić. Zalet jest wiele:

  • Brak dymu, popiołu oraz innych substancji szkodliwych dla otoczenia.
  • Zero spalin, a do tego nie musimy rozpalać pieca i troszczyć się o jego załadunek i czyszczenie.
  • Ponadto pompy ciepła są bezpieczne (nie ma tu ryzyka wybuchu), a także nieskomplikowane w montażu i mają niskie koszty eksploatacji.

Brzmi zachęcająco, zwłaszcza w czasach, kiedy rachunki za gaz rosną w dramatycznym tempie. Dlatego coraz więcej osób wybiera energooszczędny sposób ogrzewania domu.

image

Przy rosnących gwatłowanie kosztach gazu, oleju opałowego oraz węgla, wybór pompy ciepła jako źródła ogrzewania może przynieść duże oszczęności

FOTO: Viorel Kurnosov/envato

Czy w domu może być kominek?

Dotacja obejmuje domy, w których nie znajdują się źródła ciepła na paliwo stałe. Kominek może pełnić więc funkcję wyłącznie rekreacyjną lub ozdobną (powinien mieć zamurowany komin spalinowy, odcięty płaszcz wodny, by nie można w nim palić). Funkcja rekreacyjna zakłada niemożność rozprowadzenia ciepła do innych pomieszczeń i brak płaszcza wodnego.

Kiedy i jak można złożyć wniosek do programu „Moje Ciepło”?

Nabór ruszył już od 29 kwietnia i potrwa do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków. Złożenie wniosku nie jest pracochłonne, odbywa się przez Internet. Elektroniczne podpisanie wniosku umożliwi posiadanie profilu zaufanego. Więcej pod linkiem: Złóż wniosek 

Angelika Drygas

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 11:55