Nieefektywne źródła ciepła wykorzystujące paliwa kopalne przyczyniają się do pogorszenia stanu powietrza na terenie naszego kraju. Co więcej, warto postawić – zwłaszcza w dobie rosnących cen energii – na alternatywne sposoby ogrzewania domu, a dodatkowo zadziałać na korzyść środowiska naturalnego.
Minister środowiska: pompy ciepła poprawią jakość powierza w Polsce
– Konsekwentnie rozwijamy w Polsce energetykę prosumencką oraz ogrzewnictwo indywidualne, a program „Moje Ciepło” stanowi kolejny krok w tym kierunku – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Szerokie zastosowanie w domach jednorodzinnych pomp ciepła, które zaliczają się do najnowocześniejszych, ekologicznych, zeroemisyjnych źródeł ciepła, przyczyni się poprawy jakości powietrza w naszym kraju i do osiągania wytyczonych celów klimatycznych – dodaje szefowa resortu.
Ile wynoszą dotacje do pompy ciepła?
Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju wybranej pompy. Wynosi ona do 7 tysięcy w przypadku pompy powietrznej i do 21 tysięcy, jeśli zdecydujemy się na pompę gruntową. Tak czy inaczej, stanowi ona nie więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych.
Sytuacja zmienia się na lepsze dla rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny – wtedy dotacja rośnie do 45% kosztów kwalifikowanych. Pieniędzy wystarczy dla sporej grupy zainteresowanych, budżet programu „Moje Ciepło”, który jest zasilany z Funduszu Modernizacyjnego, wynosi aż 600 mln zł. Ta dopłata to potężny zastrzyk finansowy wspierający zakup i montaż pompy ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych.
Na co można przeznaczyć dopłaty z programu Moje Ciepło?
Dotacja obejmuje:
- zakup i montaż gruntowych pomp ciepła – grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem;
- zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze z osprzętem;
- zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.
Kto może otrzymać dotacje do pompy ciepła?
Beneficjentami dofinansowania mogą być osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami nowych domów jednorodzinnych. Nowych, czyli takich, w przypadku których w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu. Może to być również nowy dom z zawiadomieniem o zakończeniu budowy lub wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie złożonym nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.Jaki warunek trzeba spełnić, aby dostać dopłaty z programu Moje Ciepło?
Dopłaty mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach, które wykażą się dodatkowo podwyższonym standardem energetycznym. Co to oznacza? W 2022 roku dotacja zostanie przyznana właścicielom budynków, których energia pierwotna (EP) nie przekroczy 63 kWh/m2 w ciągu roku, w kolejnych latach będzie jeszcze bardziej restrykcyjnie – EP nie będzie mogło przekroczyć 55 kWh/m² rocznie.
Osoby, które chcą skorzystać z dopłat w ramach programu „Moje Ciepło” powinni kierować się zasadą – najpierw inwestycja, potem refundacja. Pompy ciepła są wykorzystywane do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej.
Jakie są zalety pomy ciepła?
Pompy ciepła nie sposób przecenić. Zalet jest wiele:
- Brak dymu, popiołu oraz innych substancji szkodliwych dla otoczenia.
- Zero spalin, a do tego nie musimy rozpalać pieca i troszczyć się o jego załadunek i czyszczenie.
- Ponadto pompy ciepła są bezpieczne (nie ma tu ryzyka wybuchu), a także nieskomplikowane w montażu i mają niskie koszty eksploatacji.
Brzmi zachęcająco, zwłaszcza w czasach, kiedy rachunki za gaz rosną w dramatycznym tempie. Dlatego coraz więcej osób wybiera energooszczędny sposób ogrzewania domu.
Czy w domu może być kominek?
Dotacja obejmuje domy, w których nie znajdują się źródła ciepła na paliwo stałe. Kominek może pełnić więc funkcję wyłącznie rekreacyjną lub ozdobną (powinien mieć zamurowany komin spalinowy, odcięty płaszcz wodny, by nie można w nim palić). Funkcja rekreacyjna zakłada niemożność rozprowadzenia ciepła do innych pomieszczeń i brak płaszcza wodnego.
Kiedy i jak można złożyć wniosek do programu „Moje Ciepło”?
Nabór ruszył już od 29 kwietnia i potrwa do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków. Złożenie wniosku nie jest pracochłonne, odbywa się przez Internet. Elektroniczne podpisanie wniosku umożliwi posiadanie profilu zaufanego. Więcej pod linkiem: Złóż wniosek
Angelika Drygas