StoryEditorZielona energia na wsi

Nawet 16 tys. złotych dotacji na magazyny energii. Dla kogo?

Przydomowe magazyny energii zyskują coraz większe zainteresowanie odbiorców indywidualnych. Po części przyczynił się do tego program “Mój Prąd”, w którym już od dwóch edycji można starać się o dofinansowanie na magazyn energii. Kto i w jaki sposób może uzyskać pieniądze?

Czy magazyn energii opłaca się na wsi? 

Magazyny energii służą do przechowywania nadwyżek energii elektrycznej, wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. To dobre rozwiązanie, gdy zdarza się szereg pochmurnych dni, które utrudniają pracę panelom słonecznym. Wówczas prosument może skorzystać z zapasu, przechowywanego w magazynie. 

Własny magazyn energii to dobre rozwiązanie w wiejskim domu czy gospodarstwie. Pozwala bowiem budować energetyczną samowystarczalność, ponieważ z własnym zapasem prądu nie musimy martwić się np. o przerwy w dostawie energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest także maksymalizacja zysków z paneli fotowoltaicznych. 

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Magazyn energii - ile kosztuje i komu opłaca się go kupić? 

Rynek fotowoltaiki w Polsce kwitnie 

Pod koniec marca 2023 w Polsce było ponad 1,24 mln prosumentów, czyli osób, które wytwarzają energię elektryczną w przydomowych instalacjach fotowoltaicznych. Łączna moc tych instalacji to ponad 9,64 GW. Duży wkład w rozwój fotowoltaiki w kraju wniósł program “Mój Prąd”. Początkowo można było w nim uzyskać tylko dopłaty na instalację paneli słonecznych, jednak z czasem zakres rozszerzono. Od IV edycji w “Moim Prądzie” można dostać również pieniądze na magazyny energii. Obecnie trwa V edycja, dodatkowo poszerzona o kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. 

Jak dostać dotację na magazyn energii? 

Osoby, które są zainteresowane zainstalowaniem magazynu energii, mogą starać się o dopłaty w programie “Mój Prąd”. Nabór wniosków w V edycji będzie otwarty do 22 grudnia bądź do wyczerpania puli finansowej. Pieniądze udzielane są do inwestycji już zrealizowanych, zatem osoby, które pomiędzy 1 lutego 2020 a dniem składania wniosku zakupiły i zamontowały instalację fotowoltaiczną z dodatkami – w tym magazynem energii - mogą starać się o zwrot kosztów. Można liczyć na pokrycie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu magazynu energii, jednak w wysokości nie większej niż 16 tys. zł. 

Prosumenci, którzy zainstalowali fotowoltaikę wcześniej, korzystając ze wsparcia w poprzednich edycjach “Mojego Prądu”, również mogą ubiegać się o pieniądze na magazyn energii. Do dokumentów należy wówczas załączyć zaświadczenia o posiadaniu instalacji fotowoltaicznej. 

Ilu Polaków wnioskuje o dopłaty na magazyn energii? 

Nabór wniosków w V odsłonie “Mojego Prądu” jest otwarty od początku kwietnia. Jak się okazuje, około 10 proc. złożonych podań dotyczy także magazynów energii. 

– W kontekście transformacji energetycznej magazyny energii i ciepła są dzisiaj kluczowym elementem rozwoju rynku energii, ponieważ umożliwiają stabilizację tego sektora. Bez nich transformacja energetyczna w naszym rejonie geograficznym będzie bardzo trudna do realizacji – mówi Przemysław Ligenza, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

W rozmowie z serwisem Newseria Biznes Ligenza zachęcił do składania wniosków. 

– Aby wystąpić o dotację, klient indywidualny musi wypełnić formularz w generatorze wniosków. Odbiór z rynku mówi nam, że nie jest to trudne. Dlatego zachęcamy do składania wniosków, które są następnie oceniane pod kątem formalnym i merytorycznym i rekomendowane do zawarcia umów, po czym – w zależności od harmonogramu działań – realizowane są wnioski o płatność - zachwala swój flagowy program szef NFOŚiGW. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 23:19