StoryEditorDuży budżet

Nowa pula pieniędzy na fotowoltaikę! Warto się pospieszyć

23.05.2023., 12:00h
Program „Mój Prąd” cieszy się w Polsce dużą popularnością. Produkowanie prądu na użytek domowy to działanie czysto proekologiczne. Jak uzyskać wsparcie pieniężne na ten cel?

22 maja w mediach społecznościowych Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, napisała: – Mija miesiąc od uruchomienia naboru w programie #MójPrąd. Zainteresowanie jest tak duże, że dokładamy jeszcze 400 milionów złotych ze środków krajowych. Tak, aby więcej chętnych mogło skorzystać z programu. Mamy już blisko 14 tysięcy złożonych wniosków o dofinansowanie.

To już piąta odsłona programu “Mój Prąd”. Tym razem wsparcie można otrzymać nie tylko instalacje fotowoltaiczne. To kolejny krok ku temu, aby w Polsce coraz więcej osób korzystało z odnawialnych źródeł energii. Nacisk jest kładziony głównie na instalacje fotowoltaiczne. Warunkiem koniecznym do złożenia wniosku o dofinansowanie w ramach “Mój Prąd 5.0”, jest posiadanie przyłączonej mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kWh do 10 kWh i rozliczanie się za wyprodukowaną energię elektryczną w systemie net-billing.

Nowa edycja programu “Mój Prąd”

Od 22 kwietnia, kiedy to rozpoczęła się piąta odsłona programu, złożono około 14 tys. wniosków o dofinansowanie na kwotę prawie 115 mln zł! Największą popularnością cieszą się instalacje PV i pompy ciepła.

Do kiedy można składać wnioski?

Nabór potrwa do 22 grudnia 2023 roku lub do wyczerpania się puli pieniędzy przeznaczonych na ten cel. Warto się więc pospieszyć i nie czekać do ostatniej chwili!

image
Bądź eko!

Fotowoltaika tanieje – czy warto zainwestować w panele właśnie teraz?

Nowe zasady dofinansowania w programie Mój Prąd

Nowa edycja to nowe – większe możliwości. Po raz pierwszy będzie można otrzymać pieniądze także na zakup powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Aby dostać pieniądze, należy najpierw przeprowadzić inwestycję, by mieć podłączoną instalację fotowoltaiczną do sieci. To warunek konieczny. Odbiorcami mogą zostać też te osoby, które założyły panele fotowoltaiczne już wcześniej, ale nie wnioskowały o dofinansowanie. Koszty kwalifikowane są liczone od 1 lutego 2020 roku. Z tej edycji mogą korzystać osoby, które już otrzymały dotację do instalacji PV, ale chcą zakupić dodatkowe elementy, jak np. pompę ciepła, magazyny energii lub kolektory słoneczne. Ważny jest także warunek rozliczania w systemie net-billing.

Ile pieniędzy można dostać w programie “Mój Prąd 5.0”? 

Dopłaty w programie “Mój prąd” są przyznawane w różnych kwotach, w zależności od sposobu rozliczania. Są to stawki do około 7 000,00 zł na PV, ale też:

  • 5 000,00 zł na magazyn ciepła  
  • 28 500,00 zł na gruntowe pompy ciepła (pompy ciepła grunt/woda, woda/woda)  
  • 19 400,00 zł na pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej  
  • 12 600,00 zł na pompę ciepła powietrze/woda   
  • 4 400,00 zł na pompy ciepła typu powietrze/powietrze  
  • 16 000,00 zł na magazyn energii elektrycznej  
  • 3 000,00 zł na system zarządzania energią HEMS/EMS 
  • 3 500,00 zł na kolektory słoneczne c. w. u. 

Źródło: mojprad.gov.pl

Angelika Drygas

foto: envato elements

 

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 18:32