StoryEditorZielona energia

Ruszył nabór wniosków w programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”

01.07.2024., 12:00h
Wiele osób czekało na rozpoczęcie programu związanego z zakładaniem mikroinstalacji wiatrowej i magazynu energii. Dzięki „Mojej Elektrowni Wiatrowej” grono proekologicznie żyjących Plaków powiększy się!

Spis treści:

„Moja Elektrownia Wiatrowa” (MEW) – kto skorzysta?

„Moja Elektrownia Wiatrowa” (MEW) – ważne daty

„Moja Elektrownia Wiatrowa” (MEW) – zasady

„Moja Elektrownia Wiatrowa” (MEW) – stawki

„Moja Elektrownia Wiatrowa” (MEW) – cele

Gdzie opłaca się montować turbiny wiatrowe?

„Moja Elektrownia Wiatrowa” (MEW) – kto skorzysta?

„Moja Elektrownia Wiatrowa” to program skierowany do odbiorców indywidualnych (prosumentów). Prosumenci wytwarzają prąd za pomocą własnej instalacji, zwykle fotowoltaicznej, korzystając z odnawialnych źródeł energii (OZE). Słowo „prosument” powstało z połączenia słów „producent” oraz „konsument”. Z programu mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych.

„Moja Elektrownia Wiatrowa” (MEW) – ważne daty

Pierwszy nabór wniosków już się zaczął – ruszył 17 czerwca 2024 roku i potrwa do 16 czerwca 2025 roku lub do wyczerpania alokacji środków. Refinansowane będą także inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe i magazyny energii elektrycznej realizowane od 30 czerwca 2023 roku. W pierwszym naborze do rozdysponowania jest 50 mln zł, budżet programu przewidzianego na lata 2024-2029 wynosi natomiast 400 mln zł. Program finansowany jest ze środków Funduszu Modernizacyjnego

„Moja Elektrownia Wiatrowa” (MEW) – zasady

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przewiduje refundację do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na daną inwestycję. Aby załapać się na dofinansowanie, należy spełnić określone warunki:

  • moc elektryczna siłowni wiatrowej może wynosić od 1 do 20 kW – dofinansowanie zostanie przyznane do nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW.
  • pojemność minimalna magazynu energii to 2 kWh – dotacja wyniesie nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh.
  • wysokość konstrukcji małej turbiny wiatrowej nie może przekroczyć 30 m.
  • kwalifikowalność kosztów w pierwszym naborze wniosków dotyczy okresu od 30.06.2023 roku do 16.06.2025 roku. 

„Moja Elektrownia Wiatrowa” (MEW) – stawki

Jest o co zawalczyć. Prosumenci mogą uzyskać do 47 tys. zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej wraz z magazynem energii. Maksymalnie 30 tys. zł na mikroinstalację wiatrową o mocy do 20 kW – nie więcej niż 5 tys. zł/1kW. Ponadto, maksymalnie 17 tys. zł na magazyn energii o pojemności minimalnej 2 kWh – nie więcej niż 6 tys. zł/kWh. Uwaga! Budowa turbiny, która nie przekracza 3 metrów nie wymaga żadnych dodatkowych formalności. 

Przeczytaj także: Dodatkowe 100 zł miesięcznie na prąd! Kto je dostanie?

„Moja Elektrownia Wiatrowa” (MEW) – cele

Celem programu jest szybszy rozwój energetyki rozproszonej i większa efektywność pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł – wszystkie te działania wspierają transformację energetyczną w naszym kraju.

image
Moja Elektrownia Wiatrowa
FOTO: Envato Elements

Gdzie opłaca się montować turbiny wiatrowe?

Są regiony, w których potencjał czerpania energii z wiatru jest szczególnie duży. Bliskość zbiorników wodnych potęguje prędkość wiatru. Najwięcej wiatru występuje m.in. na północy Polski, a także także na Warmii i Mazurach, czy w Polsce południowo-zachodniej. Na obszarach wiejskich, gdzie jest dużo otwartej przestrzeni, gospodarstw, pół i łąk również sprawdzają się małe turbiny wiatrowe.

Kto jeszcze czerpie z dobrodziejstwa, jakie niesie za sobą montaż turbiny wiatrowej?

Na pewno właściciele domków letniskowych oddalonych od konwencjonalnych źródeł prądu. Tak naprawdę małe turbiny wiatrowe stanowiące dobre źródło energii elektrycznej umożliwiają codzienne funkcjonowanie i korzystanie z nowoczesnych urządzeń, dając energetyczną wolność i niezależność. Te korzyści odczuwają także rolnicy korzystający z tych niekonwencjonalnych źródeł energii. Prąd wytworzony za pomocą wiatru czy za pośrednictwem słońca może zasilać sprzęt rolniczy, nawadnianie, pomieszczenia inwentarskie. Uniezależnienie się od paliw kopalnych to krok w przyszłość i ukłon w stronę natury.

fot. envato elements

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:02