StoryEditorNie przegap!

Zamrożenie cen prądu - ostatnia szansa na złożenie oświadczenia. Kto z tego skorzysta?

To już dosłownie ostatnie chwile na to, by złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do końca miesiąca! Jeżeli osoby, którym przysługuje korzystniejsza taryfa, nie zrobią tego na czas, zapłacą więcej. Kto musi pamiętać o złożeniu wniosku?

Zamrożenie cen prądu - o co chodzi? 

Ubiegłoroczne podwyżki cen prądu mocno dały się we znaki wszystkim Polakom. By walczyć z kryzysem energetycznym, a zarazem złagodzić jego skutki, rząd zdecydował o zamrożeniu cen prądu w 2023 roku. Gospodarstwa domowe, które spełnią odpowiednie warunki, będą się rozliczały ze swoim dostawcą według taryf z 2022 roku. Jednak niedotrzymanie tych warunków poskutkuje wyższymi rachunkami, wystawianymi zgodnie z taryfą za rok 2023, a te mogą okazać się sporym obciążeniem dla domowego budżetu. 

Jakie są limity zużycia prądu? 

Zamrożenie cen prądu przysługuje wszystkim Polakom. Dla większości gospodarstw domowych podstawowym warunkiem, który należy spełnić, jest zmieszczenie się w rocznym limicie zużycia prądu na poziomie 2000 kWh. Są jednak wyjątki. Niektórym gospodarstwom domowym przysługują wyższe limity: 

  • 2600 kWh – dla gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnością,  
  • 3000 kWh – dla rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny. 

Zamrożenie cen prądu: kto musi złożyć wniosek? 

W przypadku podstawowego limitu 2000 kWh nie ma potrzeby składania wniosków. Przysługuje on wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce. Po przekroczeniu tego progu będziemy rozliczać się według tegorocznych stawek operatora. 

Osoby, którym przysługuje któryś ze zwiększonych limitów, muszą to zgłosić swojemu dostawcy energii. Nieprzekraczalnym terminem tego zgłoszenia jest 30 czerwca. Jeżeli nie zrobimy tego na czas, dla operatora będzie to równoznaczne z tym, że kwalifikujemy się do grupy z limitem 2000 kWh, a to może mieć dla nas niekorzystne skutki finansowe. 

Jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby mieć tańszy prąd? 

W zależności od tego, o jaki limit wnioskujemy, należy przedstawić swojemu dostawcy energii odpowiednie dokumenty. Rodzic, który posiada Kartę Dużej Rodziny i na jej podstawie jest uprawniony do wyższego limitu zużycia prądu, powinien do wniosku załączyć kopię karty oraz wpisać jej numer. Dostawca energii ma prawo domagać się oryginału dokumentu do wglądu. Z kolei rolnicy powinni przedłożyć operatorowi numer i kopię decyzji organu o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów oraz nazwę organu podatkowego, który ją wydał. 

Wszystkie dokumenty należy dostarczyć bezpośrednio do swojego dostawcy energii. 

Ile zapłacimy za zużyty prąd powyżej limitu? 

Każda kilowatogodzina zużyta ponad limit będzie rozliczana według stawek operatorów za 2023 rok. Jednak obowiązuje maksymalna cena prądu. Rząd ustalił ją na poziomie 693 zł/MWh netto, czyli po przeliczeniu 0,69 zł/kWh. 

Przeczytaj więcej: Przekroczysz limit 2000 kWh zużycia prądu? Sprawdź, jak możesz zaoszczędzić! 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:59