StoryEditorCeny energii

Przekroczysz limit 2000 kWh zużycia prądu? Sprawdź, jak możesz zaoszczędzić!

Gospodarstwa domowe, które przekroczą roczne zużycie prądu na poziomie 2000 kWh, zapłacą więcej za energię. W niektórych rodzinach jest to nieuniknione. Ile trzeba będzie zapłacić za każdą kilowatogodzinę ponad limitem? W jaki sposób można spróbować zaoszczędzić?

Rząd wprowadził niższe ceny prądu, ale są limity

W związku z szalejącymi cenami prądu, pod koniec 2022 roku rząd zdecydował się na wprowadzenie środków, które mają wesprzeć obywateli. Zamrożono ceny prądu na poziomie, jaki obowiązywał w 2022 r. Zapłacimy zatem mniej za energię, jednak pod warunkiem, że zmieścimy się w limitach. Każda dodatkowa kilowatogodzina zużytego prądu będzie rozliczana według tegorocznych stawek operatorów, które są wyższe. 

Limity rocznego zużycia prądu dla gospodarstw domowych w Polsce przedstawiają się następująco: 

  • 2000 kWh – dla większości gospodarstw domowych, 
  • 2600 kWh – dla gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnością, 
  • 3000 kWh – dla rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny. 

Gospodarstwa domowe, którym przysługuje wyższy limit, muszą to zgłosić do swojego dostawcy energii elektrycznej w terminie do 30 czerwca 2023. Limitu 2000 kWh nie trzeba nigdzie zgłaszać, zostanie zastosowany automatycznie. 

Ile trzeba zapłacić za prąd po przekroczeniu limitu? 

Limity na energię elektryczną brzmią nieco strasznie. Jednak mieszkańcy gospodarstw domowych, w których zużycie prądu będzie wyższe, nie muszą się martwić - nie zostaną odcięci od energii ani ukarani. Jednak za każdą kilowatogodzinę ponad limit będą musieli zapłacić więcej. Dokładna stawka zależy od taryfy operatora, jednak średnio w Polsce będzie to 0,94-1,03 zł/kWh. Dla porównania, poniżej limitu zapłacimy około 0,65 zł/kWh. 

Czy po przekroczeniu limitu 2000 kWh trzeba więcej płacić za prąd? 

Dla niektórych gospodarstw domowych zmieszczenie się w rocznym limicie 2000 kWh zużycia energii elektrycznej będzie bardzo trudne. Okazuje się jednak, że jest pewna furtka, by obniżyć swoje rachunki, nawet jeśli wiemy już, że w 2023 roku przekroczymy limit. Jeżeli odbiorca udowodni, że w ostatnim roku zmniejszył zużycie prądu w swoim gospodarstwie domowym o co najmniej 10 proc., operator udzieli mu 10 proc. rabatu na rachunki za energię w 2024 roku. Ta oferta dotyczy wszystkich, którzy korzystają z grupy taryfowej G. Średnie zużycie prądu będzie porównywane między 1 października 2021 a 31 grudnia 2022 oraz 1 października 2022 a 31 grudnia 2023. 

Jak zużywać mniej prądu w domu? 

W sytuacji, gdy przekroczymy limit zużycia prądu dedykowany naszemu gospodarstwu domowemu oraz wiemy, że nie uda nam się wykazać co najmniej 10 proc. spadku zużycia energii elektrycznej, musimy pogodzić się z tym, że przyjdzie nam zapłacić wyższe rachunki za prąd. Wciąż jednak można spróbować je obniżyć. Niektóre triki są bardzo proste – wystarczy pamiętać o odłączeniu od prądu nieużywanych urządzeń, wyłączaniu telewizora czy komputera gdy z niego nie korzystamy. Czas letni sprzyja temu, by za dnia nie zapalać lamp i maksymalnie wykorzystywać światło dzienne. Jeśli jednak w domu jest ciemno, warto wymienić wszystkie żarówki na energooszczędne - ich nazwa mówi sama za siebie! 

Jak zaoszczędzić na prądzie? 

Zużywanie mniejszej ilości prądu w niektórych przypadkach wymaga drobnych zmian w stylu życia. Na przykład lepiej poczekać i włączyć pralkę lub zmywarkę dopiero, gdy uzbieramy pełen wsad. Jeżeli do tego skorzystamy z programu typu ECO i wstrzelimy się w czas, gdy energia elektryczna w naszej taryfie jest najtańsza, możemy naprawdę zaoszczędzić! U większości operatorów na tańszy prąd możemy liczyć w godzinach 22-6 oraz pomiędzy 13 a 16. 

Jeżeli myślimy przyszłościowo lub planujemy remont domu, warto pokusić się o inwestycje, które z czasem się zwrócą. Może to być np. instalacja fotowoltaiczna, która będzie produkowała energię na potrzeby gospodarstwa domowego, lub nowe sprzęty z wysoką klasą energetyczną, które zużyją mniej prądu.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:12