StoryEditorZielona energia

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Czy będą nowe wymagania dotyczące pomp ciepła?

16.10.2023., 12:00h
Chodzi o stworzenie surowszych kryteriów, by wyeliminować urządzenia mające zafałszowane parametry techniczne, które nie znajdują pokrycia w rzeczywistości.

Program "Czyste Powietrze"

Program "Czyste Powietrze" działa od 2018 roku i jest jednym z największych programów, które wspierają dążenia proekologiczne w Polsce. Pomaga obywatelom zamienić ogrzewanie domów węglem na korzystanie z zielonej energii, a także wspiera termomodernizację budynków, aby efektywniej zarządzały energią.

Pompy ciepła w Polsce

Coraz popularniejszym działaniem jest zakładanie pomp ciepła, zwłaszcza na wsiach i domach jednorodzinnych. Te dążenia ma ułatwiać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Okazuje się, że inwestujący w nowoczesne urządzenie powinni być ostrożni. Na rynku pojawiły się wyprodukowane w Azji egzemplarze, które nie spełniają ważnych wymogów ministerstwa, a do tego gwarantują sprzedawcy niebotycznie wysokie marże: – Nie żądają wtedy nawet wkładu własnego beneficjenta, bo ten pokrywany jest z nieuczciwego zarobku. Beneficjentowi - nabywcy pompy ciepła – wmawia się, że dostaje produkt za darmo, a w rzeczywistości przepłaca on z należnej mu dotacji, do której wypłaty upoważnia on nieuczciwego sprzedawcę – analizuje Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska (NFOŚiGW) (cyt. za zielona.interia.pl). To dlatego Paweł Mirowski przesłał do ministerstwa klimatu i środowiska pismo w sprawie zmian w programie „Czyste Powietrze". Chodzi o lifting kryteriów dofinansowania na pompy ciepła.

image
Nie przegap zmian!

Dotacje z Czystego Powietrza w 2023 na nowych zasadach. Co się zmieniło?

Nowe prawdopodobne wymagania:

  • potwierdzenie klasy efektywności energetycznej pompy,
  • ograniczenie dotacji do pomp ciepła klasy A++ lub wyższej,
  • nowe kryteria w zakresie stosowania naturalnego czynnika roboczego, minimalnej sprawności sezonowej dla klimatu chłodnego, mocy akustycznej.

Pompy ciepła a lista ZUM

Zmianom ma podlegać także lista Zielonych Urządzeń i Materiałów prowadzona przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy. Paweł Mirowski optuje za tym, by dotacje można zdobyć tylko na te pompy, które są na tej liście. Aby urządzenie mogło znaleźć się na wykazie, będzie musiało posiadać odpowiednie certyfikaty i być zaopatrzone w raport z badań wykonanych w akredytowanym laboratorium. Wszystko po to, by nie znalazły się tam sprzęty, które nie spełniają parametrów opisanych na karcie produktu. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony i Środowiska przewiduje okres przejściowy powyższych działań i konsultacje branżowe.

Koszty utrzymania pompy ciepła

Pompa ciepła do działania potrzebuje energii elektrycznej. Aby obniżyć koszty wydatkowane na prąd, warto wraz z pompą zainstalować panele fotowoltaiczne. To dobry sposób na zoptymalizowanie budżetu i ograniczenie wydatków. Pompę ciepła instalujemy najczęściej w nowych domach, ale można zamontować ją także w starym budynku i wymienić na nią piec węglowy. Przed zainstalowaniem tego urządzenia należy przeprowadzić termomodernizację. Zadbać o dobre ocieplenie budynku, a także zamontować ogrzewanie podłogowe lub wymienić kaloryfery na te o większej powierzchni. 

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 17:16