StoryEditorPodatki od garażu

Jest decyzja w sprawie podatku od garażu! Czy teraz zapłacimy więcej?

23.10.2023., 12:00h
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego stawia na równi wszystkie garaże w budynkach mieszkalnych. Na równi pod względem opłat oczywiście. O co chodzi w tej sprawie?

Do tej pory właściciele garaży nie byli traktowani tak samo. Funkcjonowały różne stawki podatku od nieruchomości w zależności od tego, czy garaż jest wyodrębniony i ma oddzielną księgę wieczystą, czy dzieli ją z mieszkaniem i do niego przynależy. Okazuje się, że taka interpretacja jest niekonstytucyjna (sygn. SK 23/19).

Podatki od garażu – prawo

Jeśli garaż z miejscami postojowymi ma odrębną księgę wieczystą, to właściciel mieszkania dysponuje dwoma lokalami: mieszkaniem i halą garażową, płaci więc podatek od mieszkania według niższej stawki oraz od miejsca postojowego według wyższej – nawet 9,71 zł za jeden m kw. W przeciwnym wypadku, gdy garaż nie ma odrębnej księgi wieczystej, właściciele płacą maksymalnie złotówkę za m kw. To dlatego, podatnicy, którzy muszą zapłacić więcej, zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego – garaż z oddzielną księgą wieczystą jest dużo droższy, ponieważ jest traktowany jak odrębny lokal.

image

Podatki od garażu

FOTO: Envato Elements

Trybunał Konstytucyjny – wyrok

18 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rożne stawki podatku od garażu są niezgodne z konstytucją:

  • „w zakresie, w jakim umożliwiają, na potrzeby podatku od nieruchomości, uznanie wyodrębnionego garażu znajdującego się w budynku mieszkalnym, za część budynku o odmiennym niż mieszkalny charakterze, są niezgodne z zasadą szczególnej określoności regulacji daninowych wywodzoną z art. 84 w związku z art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”,
  • „w zakresie, w jakim uzależniają zastosowanie odpowiednich stawek podatku od nieruchomości do znajdującego się w budynku mieszkalnym garażu od jego wyodrębnienia lub niewyodrębnienia jako przedmiotu odrębnej własności, przez co do znajdującego się w budynku mieszkalnym garażu wielostanowiskowego stanowiącego przedmiot odrębnej własności, zastosowanie ma stawka określona w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych a nie stawka określona w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a tej ustawy, są niezgodne z art. 32 ust. 1 w związku z art. 64 ust. 2 i art. 84 Konstytucji”.

image
Porządek na działce

Liście sąsiada spadają na teren twojej posesji? Zobacz, co możesz z tym zrobić

Trybunał Konstytucyjny – interpretacja

Dla sędziów kluczowa okazała się funkcja, jaką pełni garaż czy miejsce postojowe – nie ma znaczenia, czy jest w obrębie budynku, czy garaż jest wyodrębniony od mieszkania – należy stosować niższą stawkę podatku. Samorządy do tej pory, kierując się interpretacją ujętą w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2012 roku, nakładały na właścicieli mieszkań posiadających miejsca postojowe w hali garażowej z własną księgę wieczystą – wyższy podatek.

Podatki od garażu – do kiedy stare stawki?

Zróżnicowane stawki podatku będą obowiązywać do 31 grudnia 2024 roku, czyli jeszcze długo. Prawdopodobnie dlatego, aby gminy mogły przygotować się na mniejszy wpływ do budżetu z tytułu podatków od nieruchomości. Zmian można spodziewać się od początku 2025 roku. Czy podatek poszybuje w górę w 2024 roku ze względu na wysoką inflację? To będzie decyzja danego miasta i gminy – samorządy uchwalą ustawy w tej sprawie. Sporo też może zależeć od nowego rządu, który być może zechce napisać ustawę od nowa?

Oprac. Angelika Drygas

Źródło: trybunal.gov.pl

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:20