StoryEditorPIT 2024

Korzystasz z ulgi na dziecko? Uważaj na ostre kary!

26.02.2024., 13:16h
Rozliczanie roczne nie zawsze jest łatwe. Choć robimy to każdego roku, to wciąż istnieją niejasne obszary tego procesu. Okazuje się, że za skorzystanie z ulgi na dziecko można otrzymać karę. Jakiej sytuacji dotyczą takie przypadki?

Ulga na dziecko to oczekiwany zastrzyk finansowy dla wielu rodzin. Wiąże się ze zwrotem sporych pieniędzy, które można przeznaczyć na zajęcia dodatkowe lub wspólny wyjazd wakacyjny. Ulga przysługuje na każde dziecko w rodzinie, choć nie zawsze tak jest. Zdarza się także, że błędnie wypełniamy formularze.

Komu przysługuje ulga na dziecko?

Ulga prorodzinna jest skierowana do:

  • rodziców,
  • opiekunów prawnych dziecka,
  • osób pełniących funkcję rodziny zastępczej.

Z ulgi na dziecko nie mogą korzystać rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej

Czy na każde dziecko przysługuje ulga?

Ulga przysługuje na każde dziecko w rodzinie, jednak nie zawsze w takim samym stopniu. Z reguły jest pobierana do pełnoletności, także gdy dziecko otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Należy się także na dzieci pełnoletnie do 25. roku życia, jeśli kontynuują naukę w szkole lub są na studiach. Kolejne kryterium wiąże się z pieniędzmi. Rodzicom wciąż należy się ulga na dziecko, jeśli suma jego dochodów (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychodów z ulgi dla młodych i ulgi na powrót nie przekracza dwunastokrotności kwoty renty socjalnej w wysokości, która obowiązuje w grudniu roku podatkowego (w rozliczeniach za 2023 rok limit ten wynosi w 19 061,28 zł).

Limity dochodowe w uldze na dziecko

  • więcej niż jedno dziecko – nie ma ograniczeń dochodów,
  • jedno dziecko z niepełnosprawnością – nie ma ograniczeń dochodów,
  • jedno dziecko wychowywane samotnie – zarobek rocznie nie więcej niż 112 000 zł,
  • jedno dziecko wychowywane przez małżeństwo przez cały rok – łącznie rocznie nie więcej niż 112 000 zł,
  • jedno dziecko wychowywane poza związkiem małżeńskim – rocznie nie więcej niż 56 000 zł (limit dotyczy każdego rodzica osobno, ale ten sam).

Ulga na dziecko 2024

Kara od fiskusa grodzi rodzicom, którzy:

  • skorzystają z ulgi, chociaż ich dochody przekraczają obowiązujące limity dochodowe (chodzi o opiekunów jedynaków),
  • nie posiadają odpowiednich dokumentów, jak: odpis aktu urodzenia, orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, zaświadczenie o kontynuacji nauki.

Inne sytuacje, za które grozi kara, występują, gdy rodzic rozliczył ulgę za cały rok, choć w trakcie jego trwania dziecko po 18. roku życia a przed 25. zakończyło naukę lub ukończyło po prostu 25 lat. Błędy powstają także, gdy ulga jest rozliczona za cały rok, a w trakcie jego trwania dziecko osiągnęło pełnoletniość i zakończyło naukę.

image
Ulgi od PIT

Rozliczasz PIT? Nie zapomnij o uldze mieszkaniowej! Komu i kiedy przysługuje?

Jaka grzywna grozi rodzicom za nieprawne pobranie ulgi?

Podatnik zostanie ukarany grzywną. To kwestia indywidualna, ponieważ jest związana z tym, o ile został obniżony podatek dzięki uldze na dziecko. Grzywna zależy także od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Ponadto istnieje konieczność zapłacenia podatku wraz z odsetkami.

Ulga na dziecko 2024 – jak działać, gdy popełnimy błąd?

Na szczęście można zadziałać, aby nie dopuścić do zapłacenia kary. Po pierwsze, trzeba natychmiast złożyć korektę deklaracji podatkowej i uiścić wszystkie opłaty oraz podatki wraz z odsetkami, oczywiście zanim Urząd Skarbowy rozpocznie postępowanie.

Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: gov.pl

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 00:02