W 2022 roku z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało prawie 600 tys. osób. Proekologiczne metamorfozy domu mają poprawić efektywność energetyczną budynku i zmniejszyć zależność od drogich i szkodliwych paliw kopalnych. Może to być wspomniana wyżej wymiana stolarki okiennej, ocieplenie budynku, założenie instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła. Możliwość odliczenia znacznych kwot od podatku i uzyskanie zwrotu zachęca wiele osób do inwestowania w tzw. zieloną energię. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł.
Ulga termomodernizacyjna – kiedy nie przysługuje?
Właściciel domu, który podjął działania w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej domu, ale sprzeda nieruchomość lub przekaże ją w darowiźnie jeszcze przed rozliczeniem rocznym, nie będzie mógł odliczyć poniesionych wydatków. – Tak wynika z interpretacji zmieniającej z 4 września 2023 r., sygn. DOP3.8222.81. 2023.CNRU. To oznacza, że według fiskusa, aby skorzystać z preferencji, trzeba być właścicielem nieruchomości w momencie składania zeznania, w którym chce się odliczyć ulgę – podaje Dziennik Gazeta Prawna.
Ulga ermomodernizacyjna – ważny termin
W Polsce jednymi z najpopularniejszych działań proekologicznych jest zamontowanie fotowoltaiki bądź pompy ciepła Z ulgi termomodernizacyjnej skorzysta jednak osoba, która jest właścicielem domu w momencie składania zeznania. Dla przykładu, jeśli wymienimy okna lub ocieplimy elewację w październiku 2023 roku i sprzedamy dom w styczniu 2024 roku, przed wypełnieniem deklaracji PIT, to nie skorzystamy z odliczenia atrakcyjnych kwot, mimo poniesionych wydatków.
Angelika Drygas
Fot. envato elements