StoryEditorWażne niuanse

Odliczenie ulgi termomodernizacyjnej nie dla każdego. Fiskus wprowadza zmiany

13.09.2023., 12:00h
Nawet jeśli właściciel domu wymieni okna, czy założy fotowoltaikę, ponosząc koszty termomodernizacyjne, nie zawsze będzie mógł odliczyć te wydatki od podatku PIT. W jakich przypadkach te pieniądze przepadną?

W 2022 roku z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało prawie 600 tys. osób. Proekologiczne metamorfozy domu mają poprawić efektywność energetyczną budynku i zmniejszyć zależność od drogich i szkodliwych paliw kopalnych. Może to być wspomniana wyżej wymiana stolarki okiennej, ocieplenie budynku, założenie instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła. Możliwość odliczenia znacznych kwot od podatku i uzyskanie zwrotu zachęca wiele osób do inwestowania w tzw. zieloną energię. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł.

Ulga termomodernizacyjna – kiedy nie przysługuje?

Właściciel domu, który podjął działania w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej domu, ale sprzeda nieruchomość lub przekaże ją w darowiźnie jeszcze przed rozliczeniem rocznym, nie będzie mógł odliczyć poniesionych wydatków. – Tak wynika z interpretacji zmieniającej z 4 września 2023 r., sygn. DOP3.8222.81. 2023.CNRU. To oznacza, że według fiskusa, aby skorzystać z preferencji, trzeba być właścicielem nieruchomości w momencie składania zeznania, w którym chce się odliczyć ulgę – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

image
ZUS

Prowadzisz małą firmę na wsi? Sprawdź, jak płacić mniejszą składkę na ZUS

Ulga ermomodernizacyjna – ważny termin

W Polsce jednymi z najpopularniejszych działań proekologicznych jest zamontowanie fotowoltaiki bądź pompy ciepła Z ulgi termomodernizacyjnej skorzysta jednak osoba, która jest właścicielem domu w momencie składania zeznania. Dla przykładu, jeśli wymienimy okna lub ocieplimy elewację w październiku 2023 roku i sprzedamy dom w styczniu 2024 roku, przed wypełnieniem deklaracji PIT, to nie skorzystamy z odliczenia atrakcyjnych kwot, mimo poniesionych wydatków.

 

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 11:58