StoryEditorLato w Chorwacji

Planujesz wakacje w Chorwacji? Zmieniły się opłaty za autostradę

02.07.2024., 13:00h
Chorwacja to jedna z częściej wybieranych destynacji wakacyjnych. Polacy chętnie jeżdżą tam samochodem! Od lipca powinni przegotować się na wyższe opłaty za autostradę. Dlaczego?

Spis treści:

Wyższe opłaty za autostradę w Chorwacji

Wyższe opłaty za autostradę w Chorwacji a ruch turystyczny

Wyższe opłaty za autostradę w Chorwacji – jakie auta?

Ceny za autostrady w Chorwacji latem

Czy Polacy często wybierają Chorwację na wakacje?

Co warto zwiedzić w Chorwacji?

Polacy chętnie wybierają Chorwację jako miejsce letniego wypoczynku. W przeciwieństwie do Polski, tam raczej pogoda nie zawodzi. Jest zawsze słonecznie i ciepło, a woda w morzu umożliwia długie kąpiele bez zgrzytania zębami. Kolejny powód to dystans – do Chorwacji można bez problemu pojechać autem – te zaletę cenią osoby, które nie lubią latać.

Wyższe opłaty za autostradę w Chorwacji

W związku z kwitnąca turystyką, od 1 lipca do 30 września, w Chorwacji obowiązują wyższe drogowe opłaty sezonowe. W wakacje wjazd na autostradę będzie kosztował o 10 procent więcej niż w ciągu pozostałych miesięcy w roku. Autobusy i ciężarówki nie zostaną objęte podwyżką. Za zmiany odpowiedzialna jest spółka państwowa Chorwackie Autostrady (HAC). Cennik sezonowy zaczął obowiązywać od 2017 roku, z przerwą w czasie pandemii (przez cztery lata opłata nie była pobierana). W tym czasie było to jedno z narzędzi mających wesprzeć Chorwatów żyjących z turystyki.

image
Gwiazda na wsi

Robert Makłowicz ma DWA wiejskie domy! Gdzie wypoczywa?

Wyższe opłaty za autostradę w Chorwacji a ruch turystyczny

W okresie wakacyjnym ilość pojazdów przejeżdżających przez chorwackie drogi rośnie lawinowo – nawet trzykrotnie. Proporcjonalnie rosną także koszty utrzymania i zarządzania ruchem. – W konsekwencji koszty utrzymania, bezpieczeństwa, monitorowania i zarządzania ruchem znacznie rosną w miesiącach letnich. W ogólnym ruchu pojazdów w okresie letnim największy udział mają motocykle, pojazdy osobowe, pojazdy osobowe z przyczepami i samochody kempingowe – napisano w komunikacie prasowym HAC.

Wyższe opłaty za autostradę w Chorwacji – jakie auta?

Wyższe ceny dotyczą aut osobowych (także z przyczepami), motocykli, samochodów kempingowych. W przypadku autobusów i ciężarówek stawki pozostają bez zmian.

Przeczytaj także: Jaki krem z filtrem wybrać, aby zdrowo się opalić?

Ceny za autostrady w Chorwacji latem

W Chorwacji nie ma winiet. Opłaty są dokonywane przy bramkach zjazdowych z autostrady: gotówką, kartą płatniczą lub przez system ENC. Ceny te zależą od ilości przejechanych kilometrów. Opłaty te nie są wyliczane w oparciu o wskaźnik inflacji – od wielu lat ich wysokość jest taka sama.

Czy Polacy często wybierają Chorwację na wakacje?

Nawet bardzo. Rzeczpospolita podała, powołując się na dane chorwackiego systemu eVisitor, że w 2023 roku do Chorwacji przyjechało 1,08 miliona Polaków. W sumie kupili 6,7 miliona noclegów, zajmując czwarte miejsce wśród najliczniejszych turystów w tym kraju.

image
Co warto zwiedzić w Chorwacji?
FOTO: Envato Elements

Co warto zwiedzić w Chorwacji?

Lista jest długa. Zarówno miasteczka, kurorty, jak i wyspy obfitują w niezapomniane atrakcje i piękne krajobrazy. Na pewno warto zobaczyć:

  • Dubrownik – słynne chorwackie miasto,
  • wyspę Hvar,
  • Jeziora Plitwickie,
  • Rovinj — urocze chorwackie miasteczko,
  • Pulę – zabytkowe miasto,
  • Split – tętniące życiem miejsce,
  • Makarską – znany chorwacki kurort.

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:02