StoryEditorUps...

Podatek od kota – kiedy musisz zapłacić za pupila?

27.05.2023., 14:00h
Za posiadanie psa trzeba uiszczać opłatę co roku, ale o kocie nigdy nie było mowy w tym kontekście! Okazuje się jednak, że kociak też swoje kosztuje i aby nie narazić się na mandat, należy odprowadzić odpowiedni podatek. O co chodzi?

Podatek od kota to takie samozwańcze określenie opłaty, którą należy uregulować za zakup zwierzaka. Taka transakcja jest traktowana tak samo jak zakup np. samochodu. To danina od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obowiązuje wtedy, gdy kupimy kota o wartości powyżej 1000 zł.

image

Podatek od kota

FOTO: Envato Elements

Ile wynosi podatek?

To 2 procent ceny nowego pupila. Obowiązek ten dotyczy zwierząt kupionych i w Polsce, i poza granicami naszego kraju. Kupując kota za 1500 złotych, zapłacimy zatem podatek w wysokości 30 złotych, a na uregulowanie tej kwoty pozostaje jedynie 14 dni od momentu sfinalizowania transakcji.

Za jakiego kotka należy się państwu podatek?

W praktyce oznacza to, że daninę zapłacimy przy zakupie rasowych kotów, dachowiec nie obciąży naszego portfela w takim samym stopniu co wybrany drogi gatunek.

image

Podatek od kota

FOTO: Envato Elements

Kto jest zwolniony z podatku od kota?

Od każdej zasady są wyjątki. Nabywca rasowego kociaka zostanie zwolniony z opłaty, gdy jego sprzedawca wystawi fakturę VAT.

Inne okoliczności:

  • adopcja kota,
  • przygarnięcie zwierzaka z ulicy,
  • otrzymanie kota w akcje darowizny (o ile wartość nie przekracza ustalonej kwoty 5308 złotych).

image
Tego o kotach nie wiedzieliście

5 ciekawostek o kotach, o których nie wiedzieliście

Podatek od psa – 2023

Decyzja o tym, czy podatek od psa będzie obowiązywał należy do samorządów. W gminach, w których obowiązuje ta opłata wynosi 150,93 zł, czyli 16 zł więcej niż w 2022 roku.

Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: biznes.interia.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 18:03