StoryEditorZwierzęta domowe

Podatek od kota: kto i ile musi zapłacić za mruczącego pupila?

Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Spotykamy je na podwórkach, w domach i mieszkaniach. Choć wielu kociarzy nie zdaje sobie z tego sprawy, część kotów objęta jest podatkiem, który należy za nie zapłacić! Kto musi to zrobić? Ile wynosi podatek od kota?

Czy podatek od psa i podatek od kota działają tak samo? 

W Polsce istnieje obowiązek płacenia podatku od psa, jednak nie jest on taki sam na terenie całego kraju. O nałożeniu tej daniny decyduje gmina, ona także ustala wysokość opłaty, która jednak nie może przekroczyć kwoty wyznaczonej przez Ministerstwo Finansów. Podatek od psa może być różny w zależności od rasy czy wielkości zwierzęcia, dokładne informacje na ten temat dostępne są na stronach internetowych poszczególnych gmin. Warto jednak wiedzieć, że podatek od kota nie jest bliźniaczą opłatą i funkcjonuje na nieco innych zasadach. 

Więcej o podatku od psa przeczytasz tutaj: Znów wyższy podatek od psa. Kto w 2024 roku zapłaci więcej? 

Czy od przygarniętego kota trzeba płacić podatek? 

W przypadku podatku od psów nie ma znaczenia, skąd pochodzi czworonóg: może być kupiony, adoptowany lub przygarnięty. Właściciele kotów mogą liczyć na pewne ulgi w tym zakresie. Podatku od kota nie trzeba płacić, jeżeli przygarniamy kota bądź adoptujemy go ze schroniska albo fundacji zajmującej się zwierzętami. 

Kiedy trzeba płacić podatek od kota? 

Do uiszczenia podatku od kota zobowiązane są te osoby, które kupują rasowe czworonogi z hodowli. Wówczas bowiem podpisywana jest zwykle umowa kupna-sprzedaży, a to sprawia, że w świetle prawa kot staje się przedmiotem. Na zapłacenie podatku od nowego pupila muszą być gotowi ci właściciele, którzy szykują się do kupna rasowego kota. Opłata ta obowiązuje bowiem w przypadku transakcji za minimum 1000 zł. 

Ile wynosi podatek od kota? 

Ministerstwo Finansów ustala maksymalną wysokość podatku od psa. Osób płacących podatek od kota nie obowiązują jednak określone stawki. Wysokość tej opłaty wynosi 2 proc. wartości zwierzęcia. 

Po nabyciu drogiego rasowego kota właściciel zobowiązany jest do opłacenia podatku PCC, czyli podatku od czynności cywilno-prawnych, w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kupujemy kota od sprzedawcy, który jest podatnikiem VAT: wtedy kupujący może być zwolniony z podatku PCC. 

Czy podatku od drogiego kota można uniknąć? 

Zakup rasowego kota ze sprawdzonej hodowli to duży wydatek. Konieczność odprowadzenia od niego podatku dodatkowo obciąży portfel. Tego obowiązku nie warto jednak unikać, bowiem osoby, które nie zapłacą w terminie, muszą liczyć się z możliwością naliczenia odsetek za zwłokę oraz wystawienia mandatu. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:13