StoryEditorPies w domu

Znów wyższy podatek od psa. Kto w 2024 roku zapłaci więcej?

08.08.2023., 14:00h
Od nowego roku stawka podatku od psa wzrośnie. Ostatecznie jednak o wysokości kwoty zadecydują samorządy. Kogo nie dotyczy danina?

Podatek od psa w Polsce

Podatek od psa nie jest jednolity na terenie całego kraju. Ustawa daje gminom możliwość nakładania takiego podatku – to one decydują, czy właściciele psów mieszkający na danym terenie będą zobowiązani zapłacić roczną opłatę za pupila. Informacje znajdują się na stronach internetowych gmin – tam należy szukać wskazówek, np. wysokość opłaty zależy od wielkości i rasy psa. Także gminy decydują o wysokości podatku od psa, jednak górną granicę wyznacza minister finansów.

Ile wyniesie podatek od psa w 2024 roku?

W 2023 roku wynosi 150,93 zł, a w 2024 wzrośnie – stawka nie może jednak przekroczyć 173,57 zł rocznie od jednego psa. Za czworonoga, który urodził się w drugiej połowie roku, płacimy połowę stawki – podatek można zapłacić od razu przy rejestracji pupila w gminie.

image

Podatek od psa w Polsce

FOTO: Envato Elements

Kto nie zapłaci podatku od psa?

Nie każdy jest zobowiązany do tego typu opłat. Zwolnione są osoby posiadające orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, gdy pies jest psem asystującym; orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności; osoby mające więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe. W przypadku posiadania większej ilości psów, należy zapłacić za drugiego i każdego kolejnego psa. Nie trzeba uiszczać opłaty za jednego lub dwa psy także wtedy, gdy obywatel płaci podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Opłatę należy uregulować jedynie za trzeciego i każdego kolejnego psa. Są przypadki, że niektóre gminy zwalniają z opłat osoby, które zaadoptowały zwierzaka ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem. Należy sprawdzić na stronie internetowej gminy, czy obowiązują takie regulacje.

image
Pies a piękny trawnik

Psi mocz wypala trawę? Podpowiadamy, jak pozbyć się żółtych plam na trawniku

Jak można zapłacić podatek od psa?

Podatek od psa płacony jest co roku, terminy podaje gmina. Opłatę można uiścić w kasie gminy, przelewem na konto gminy lub u osoby, którą wyznaczyła gmina (inkasenta).

Mandat za nieopłacenie podatku od psa

Kara ta jest zazwyczaj ustalana indywidualnie. W pierwszej kolejności wzywa się właściciela do uiszczenia odpowiedniej kwoty podatku. Najczęściej mandat wynosi do 500 złotych

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 17:49